Британці вказують на гібридну війну Росії проти української нації.
Джерело: Glavcom.ua
У британському виданні Independent вийшла стаття про меморіал у Бабиному Яру в Києві під назвою «Голокост Діснейленд», що фінансується Росією та "викликає побоювання та підозри в Україні".
У матеріалі зазначається, що протягом багатьох років десятки ініціатив намагалися повернути історію до Бабиного Яру. Але наразі втілюється в життя проєкт, що фінансується групою магнатів на чолі з російським олігархом Михайлом Фрідманом.
Так, вже відкриті перші з багатьох обіцяних меморіальних інсталяцій: синагога у формі книги, «Кристалічна стіна плачу» та «Дзеркальне поле».
«Відсутність належного меморіалу протягом 80 років – це як відкрита рана для місцевої єврейської громади. Але її керівники продовжують сумніватися, що проєкт під керівництвом Росії – це належне лікування», – пише автор статті.
Страхи посилилися з призначенням керівником проєкту російського кінорежисера Іллі Хржановського. Після цього кілька місцевих експертів вийшли з проєкту, один з них звинуватив Хржановського у спробі створити «Діснейленд Голокост» всупереч бажанням тих, хто вижив.
Автор статті наводить слова єврейського лідера та дисидента Йосифа Зісельса. Він каже, що його турбує національна безпека. «Росіяни в проєкті поводяться як окупанти в період неоголошеної війни», – стверджує Зіссельс. Він не вірить, що такий олігарх, як Михайло Фрідман, міг би інвестувати $100 млн в Україну без дозволу Кремля. Це зробило ініціативу внутрішньою частиною гібридної війни Москви проти української нації, вважає Зісельс.
Автор статті зазначає, що наразі є побоювання, що російський проєкт меморіалу в Бабиному Яру спричинить нові розколи. Три десятки конкуруючих меморіалів у Бабиному Яру сьогодні є відображенням цього. Є побоювання, що російський проєкт «монополізації» єврейських втрат може висунути на перший план прихований антисемітизм.
Як відомо, українські євреї висловили рішучу незгоду з проєктом Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», ініційованим та фінансованим російськими мільярдерами, як таким, що має стати зброєю для російської пропаганди у її прагненні дискредитувати нашу державу в світі.
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що із суперечок навколо проєктів меморіалу в Бабиному Яру потрібно прибрати «політичний аспект».
Разом з тим, на сайті Меморіального центру повідомляється, що символічна синагога «Місце для роздумів», представлена Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» навесні цього року, перемогла в номінації «Культурний об'єкт» публічного голосування престижної архітектурної премії Dezeen Awards 2021.
Синагога опинилась у списку 12 об'єктів, які визнали кращими читачі провідного британського онлайн-журналу про архітектуру і дизайн Dezeen. Усього в цьому році надійшло 53 тисячі голосів. Символічна синагога була обрана в категорії "Cultural building" ("Культурні об’єкти").