В одному з православних храмів України знову проводять богослужіння після п'ятирічної перерви
В одному з найскандальніших храмів України у селі Птича на Рівненщині з минулої неділі знову проводять богослужіння після п'ятирічної перерви.
Це сталося після того, як більшість селян вирішили перейти до ПЦУ й суд скасував арешт на приміщення храму.
Через конфесійний конфлікт люди кілька років ворогували, а церква була під замком. Вона стала ледь не символом релігійного протистояння в Україні й щодо неї неодноразово лунали заяви з боку керівництва Російської православної церкви.
Провідні світові ЗМІ, зокрема ВВС, неодноразово робили репортажі з цього села.
Востаннє двері Свято-Успенської церкви відчиняли після спеціального рішення суду у серпні минулого року, коли відспівували загиблого в АТО воїна.
Єдиний у селі храм не діяв п'ять років - весь цей час тривав конфлікт між парафіянами київського та московського патріархатів.
Селяни зачинялися всередині храму, чатували зовні, билися, кидали "коктейлі Молотова", погрожували знищити храм, перекривали міжнародну трасу.
У 2016 році суд наклав арешт на церкву. Приміщення охороняли поліція. Одна група вірян молилася у гаражі священика, інша - у споруді поруч з храмом.
"Богом так було дано, щоб ми на Благовіщення зайшли у цей храм. Люди ставали на коліна, стіни цілували. Дзвони дзвонили, а люди плакали!", - не стримує радості хористка ПЦУ Ніна Новосад.
Минулого тижня у Птичі провели парафіяльні збори. 409 присутніх підтримали перехід до Православної Церкви України.
Тоді ж зареєстрували зміни до статуту релігійної громади та внесли необхідні зміни до державного реєстру юридичних осіб.
Після цього суд зняв арешт на приміщення храму, а селяни зірвали замки з воріт церкви.
"Це не новоутворена релігійна організація, а організація, яка діяла з 1991 року, а в 2019 році перейшла до ПЦУ. Відповідно, право власності на храм, на церковні будівлі перейшли до ПЦУ", - розповів священик ПЦУ Ігор Загребельний.
Однак віряни УПЦ МП вважають рішення зборів та перереєстрацією громади нелегітимними.
"У нашій громаді збори були 24 лютого. На них були присутні 130 людей", - розповіла парафіянка УПЦ МП Марія Фурманець.
"Ми всі проголосували за те, що ми лишаємося в Українській Православній Церкві на чолі з блаженнішим Онуфрієм", - додала вона.
Згідно із законом, рішення про перехід громади ухвалюється двома третинами її членів. Виходить, що перехід до ПЦУ підтримують 409 мешканців села, а збереження підпорядкування УПЦ МП - 130.
"Відбулася підробка документів. Ми вже подали позови до суду, направлені заяви в поліцію в Київ, в обласне управління поліції, та у Дубно", - прокоментував перереєстрацію громади священик УПЦ МП Григорій Стадник.
В УПЦ МП називають ці події "захопленням храму".
Там сподіваються повернути собі церкву через суд, але не тільки український.
Релігійна громада Птичі УПЦ МП поскаржилась до Європейського суду з прав людини на "незаконний арешт храму" і 14 березня там заявили, що суд прийняв їхнє звернення.
Як розповів ВВС News Україна голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря), УПЦ розраховує вирішити у міжнародному суді питання приналежності церкви.
"Тепер усі ці нові обставини, які виникають довкола храму, будуть додаватись до того позову", - сказав архієпископ Климент.
Розгляд справ у ЄСПЛ - дуже тривалий, а поки що храмом користуватиметься громада, яка належить до ПЦУ.
У неділю в Свято-Успенському храмі священик Ігор Загребельний відслужив урочисте Богослужіння. З його слів, до церкви прийшли понад 300 вірян Птичі.
Перші богослужіння пройшли без провокацій чи сутичок.
Такий фінал релігійної суперечки у Птичі був фактично приурочений до візиту на Рівненщину предстоятеля ПЦУ митрополита Київського і всієї України Епіфанія, який в неділю був у Рівному.
"Зараз вже завершилась довга епопея у селі Птича, яке відоме вже не тільки в Україні, але й за її межами. Багато росіян спекулювали на цьому", - прокоментував ситуацію Епіфаній.
Він заявив, що кожна громада добровільно визначається на користь того чи іншого релігійного центру, а на Рівненщині вже 50 парафій ухвалили рішення перейти з УПЦ МП до ПЦУ.
Загалом з часу створення Православної церкви України 15 грудня 2018 року та отримання томосу про автокефалію 6 січня 2019 року від УПЦ МП до новоствореної церкви перейшли понад півтисячі парафій.
УПЦ Московського патріархату в Україні має приблизно 12 тисяч парафій, а ПЦУ - понад 7 тисяч.
Наразі ПЦУ визнана Вселенським патріархатом, проте жодна інша помісна православна церква світу її ще не визнала.