Created with Sketch.

Церкви спільно з громадським та державним сектором протидіятимуть епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні

13.02.2015, 10:05

У Всесвітній день хворого у Києві 11 лютого відбулась нарада, присвячена темі боротьби з ВІЛ/СНІДом.

У Всесвітній день хворого у Києві 11 лютого відбулась нарада, присвячена темі боротьби з ВІЛ/СНІДом. Їі учасниками стали представники різних конфесій – членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), активісти громадського сектору та державних структур.

За повідолмленням Департаменту інформації УГКЦ, зустріч відбулась з ініціативи Громадської ради Міністерства охорони здоров’я України з питань співпраці з ВРЦіРО за підтримки Об’єднаної Програми ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС). Метою наради було обговорення ситуації з ВІЛ/СНІДу в Україні та визначення ролі та головних напрямків діяльності Церков і релігійних організацій в умовах гуманітарної кризи.

“Ми завжди говоримо про важливість соціально-медичного служіння релігійних організацій. Кому ж як не Церкві належить надавати підтримку хворим та проявляти милосердя? Наша ціль сьогодні – подолання епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні і ми можемо в цьому допомогти”, – зазначив архиєпископ Євстратій (Зоря).

Про потребу єднання та підтримки для подолання епідемії говорила також директор Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України Валентина Нізова: “Чим більше надії та віри вкладено у серця людей, тим швидше ми зможемо подолати виклики, що постали перед нами”.

Регіональний директор ЮНЕЙДС у Східній Європі та Центральній Азії Віней Салдана зазначив, що він вражений діяльністю ВРЦіРО в Україні та певен, що цей унікальний досвід може бути надзвичайно корисним для інших країн. На сьогоднішній день у світі більше 35 мільйонів людей інфіковані та потребують пожиттєвого лікування. За минулий рік у світі від хвороби померли 1,5 млн осіб. Саме в такій ситуації надзвичайно важлива профілактична робота та інформування людей, визначну роль в чому можуть зіграти саме релігійні організації: “Звичайно, ми не можемо казати, що епідемія знаходиться під контролем. Однак саме у релігійних організаціях я бачу той важливий контакт  людьми під час служіння. Саме служителі та духовні лідери можуть вести профілактичну роботу, запобігаючи розповсюдженню епідемії”.

Результати роботи різних конфесій за роки протидії епідемії представив отець Андрій Нагірняк (Українська Греко-Католицька Церква) – голова Громадської Ради МОЗ з питань співпраці з ВРЦіРО. Активна співпраця почалась у 2007 році за підтримки представництва ЮНЕЙДС в Україні. Відтак 10 грудня 2007 року ВРЦіРО була затверджена міжконфесійні Концепція та  Стратегія протидії епідемії ВІЛ/СНІД Після того був проведений ряд заходів та міжконфесійних нарад у різних регіонах країни. З того часу були розроблені практичні механізми роботи з населенням, а також випущені дві збірки матеріалів “Участь Церкви та релігійних організацій у боротьбі з поширенням епідемії та роботі з людьми, що живуть з ВІЛ/СНІД”. Численні тренінги для священнослужителів, волонтерів, круглі столи сприяли започаткуванню цього напрямку роботи в багатьох конфесіях.

Важливим стало те, що церкви в Україні прийняли людей з позитивним статусом, розповів керівник відділу адвокації Всеукраїнської Мережі людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ) Сергій Дмитрієв. І тому, коли людина звертається до служителя з болючим питанням, він має бути готовим дати відповідь та направити його до спеціалістів, де він зможе точно отримати допомогу. У майбутньому планується ще низка тренінгів, спрямованих на підвищення рівня освіченості у цих питаннях.

Про брак профілактичних заходів та простого обстеження зазначив отець Євгеній Ромашин (УПЦ), який прибув з Харківської області. Він певен, що низьке число обстежень пов’язано не лише з браком апаратури, а ще й з тим, що люди бояться. До його слів долучився отець Віктор Яценко (УПЦ), який вже не перший рік працює тюремним капеланом.

Про свій шестирічний досвід капеланства у лікарнях розповів отець Віталій Храбатин (УГКЦ). Він зазначив, що гостро постає потреба служіння у лікарнях на офіційному рівні та наявність приватного простору для роботи з постраждалими. Тому мають існувати окремі кімнати для роботи з хворими при лікарнях. Комісія УГКЦ душпастирства в охороні здоров’я в 2014 році випустила збірку матеріалів про душпастирство людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, яка пояснює практичні аспекти підтримки та служіння.

Заступник голови Відділу соціального служіння УПЦ Київського Патріархату священик Сергій Дмитрієв наголосив, що має бути співпраця між різними релігійними організаціями щодо профілактичної роботи, а також у створенні соціальної реклами. За результатами зустрічі був представлений текст Резолюції.

Довідка: Зараз в Україні майже 264 тисячі осіб ВІЛ-інфіковані, а ще 75 271 людей хворі на СНІД. За 2014 рік були зафіксовані приблизно 19 000 нових випадків інфікування, але не можна казати про точну цифру через брак обстежень. При цьому основним шляхом інфікування є статевий (69%), на другом місці знаходиться шлях через нарко-ін’єкції (30%). Максимально ураженими лишаються східні та південні області, зокрема Донецька та Луганська. Значна частина ВІЛ-позитивних осіб покинули зону АТО. Серед позитиву – все менше народжується дітей з позитивним статусом. Відтак, у 8 регіонах країни рівень заражень для немовлят впав нижче 2% а в чотирьох регіонах вдалось повністю подолати цю проблему.

Теги: #ВІЛ-СНІД
Читайте також
Міжконфесійне Юраш: Зустріч Предстоятеля ПЦУ з Папою - важливе продовження визнання Української Церкви
Сьогодні, 13:59
Суспільство Предстоятель Білоруської Автокефальної Церкви відвідав на фронті полк Калиновського
Сьогодні, 13:07
Суспільство Представники УПЦ МП вдруге не пустили нових управителів до собору у Каневі
Сьогодні, 12:32
Суспільство Тисячу живих ялинок та подарунки передали дітям загиблих Захисників і Захисниць у лаврі
Сьогодні, 11:50