Церкву в літописному Дорогобужі оцифрували й готують до реставрації

29 травня, 09:54
Культура
Церкву в літописному Дорогобужі оцифрували й готують до реставрації - фото 1
Створили 3D-тур найстарішим храмом в Рівненській області — Свято-Успенською церквою у селі Дорогобуж. Це можливість побачити її ззовні й зсередини, не приїжджаючи до села. Храм є пам'яткою архітектури національного значення і найдавнішою збереженою спорудою в області. За словами краєзнавця та реставратора Миколи Бендюка, оцифрування пам'ятки — один з етапів реставрації.

Краєзнавець 28 травня повідомив Суспільному, що Бабинська сільська рада розпочала процес підготовки до реставрації церкви в Дорогобужі:

"Зараз розробляють проектно-кошторисну документацію. Я допомагаю фахівцям знайти історичні дані — коли, що і як робилося. Бо церква має відповідати якомусь із періодів, треба визначити всі розміри, щоб краще працювалося архітекторам. Запросили спеціалістів зі Львова, які відсканували ззовні та всередині. Я попросив, щоб вони зробили 3D-тур, щоб уже можна було прийти в інтернет, не приїжджаючи в село, і подивитися, якою є ця церква всередині та ззовні. Оцифрування зробили за гроші парафіян та мецената, тур — безкоштовний, щоб популяризувати церкву".

Микола Бендюк зазначив, що це перший етап відтворення:

"Ми хочемо показати, якою ця церква була в різні періоди її функціонування. Тобто як вона виглядала на початку XII століття, якою була у XIV столітті, як у XVI столітті князь Острозький частково її перебудував, і сучасний вигляд — з прибудованою у XX столітті дерев'яною дзвіницею. Ми хочемо, щоб її звідти переставили в інше місце на подвір'ї церкви".

Церкву в літописному Дорогобужі оцифрували й готують до реставрації - фото 135031

Який вигляд мала церква в Дорогобужі у ХІІ столітті, дослідили археологи. Вони провели розкопки її фундаменту, пояснив Микола Бендюк:

"Це в той, час коли село Дорогобуж було величезним містом на 20 га і князь Давид Ігоревич зробив його своєю столицею. Його князівство займало, як нинішня Рівненська область й трохи більше. Церква тоді трохи не так була розташована. Бо наступники, які тут оселилися в Литовську добу, використали стіни й розвернули вівтарну частину на північ, зробили в католицькій традиції".

Відсканували церкву за день, 3D-тур розробляли два тижні, щоб відтворити храм на різних етапах його існування, потрібно понад пів року, додав Микола Бендюк.