Created with Sketch.

Численні порушення, які УПЦ МП влаштувала у лаврі,  можуть призвести до втрати нею статусу пам’ятки ЮНЕСКО, - експерт

31.05.2023, 09:10

Минає другий місяць, як представники Української Православної Церкви Московського Патріархату мали залишити територію Києво-Печерської лаври – заповідник розірвав з ними договір оренди за численні порушення його умов.

Про те, що є обурливим для архітекторів та краєзнавців, які оглянули заповідник після виселення представників Московського Патріархату, ідеться у сюжеті Фактів.

Так, Яків Діхтяр, головний архітектор Національного заповідника Києво-Печерська лавра, детально розповідає про численні порушення, які тут, у пам’ятці світового значення, що перебуває під охороною ЮНЕСКО, зробили представники Московського Патріархату.

За його словами, Гостинний двір так "поремонтували" що з’явився ще один, мансардний поверх. Але це не завадило внести будинок до державного реєстру. Подібні перебудови стали масовими після 2010-го, за часів правління великого друга російської Церкви – Віктора Януковича.

Києвознавець Сергій Савченко говорить про кожну із понад 30 будівель, споруджених чи начебто відреставрованих Московським Патріархатом. Він розповідає, що такі новобуди під старовину у лаврі на кожному кроці. Наприклад, Північну браму, яка веде до будівельного майданчика, Сергій Савченко називає псевдоісторичною.

У Нижній лаврі є декілька "покращених" і нібито "відреставрованих" воріт. Вхід на територію Ближніх печер перебудовано без дозволу, браму ще й вирішили прикрасити мозаїкою, яку зазвичай використовують лише для внутрішнього оздоблення храмів.

Без дозволів заповідника змінили вигляд тераси у 44 корпусі, галерею біля церкви Різдва Богородиці, вхід до галереї від Дальніх до Ближніх печер, збудували купол над колишньою інфекційною лікарнею. Та наймасштабнішими порушеннями, за словами експерта, є три будівлі: овочесховище, склад тари та економічний корпус. Їх звели на місці старого невеличкого лаврського льоху, біля якого стався зсув ґрунту.

Експерти також вказують на численні кіоски та МАФи, яких десятки на території лаври. А також на п’ять пам’ятників, з яких тільки один встановили з усіма дозволами. Новозбудованою є і огорожа лаврського саду, на яку причепили пам’ятно-охоронну дошку. А кондиціонери і металопластикові вікна не лише на корпусах, але й церквах – вже тутешня традиція.

На думку Савченка, такі численні порушення можуть призвести до втрати лаврою статусу пам’ятки ЮНЕСКО.

У заповіднику чекають на завершення роботи комісій Мінкульту і передання їм усього майна. Києво-Печерська лавра, попри усі маніпуляції Московського Патріархату, що начебто тут усе тепер закрито і монахів виселили, живе як духовний центр України. Тут відкриті усі печери і храми та відбуваються постійні богослужіння. Їх українською мовою проводить Православна Церква України.

Читайте також
Держава Зеленський позбавив Патріарха Кирила ордена Ярослава Мудрого I ступеня
Вчора, 12:44
Держава Представники Ради Церков зустрілися з віце-премʼєр-міністром Стефанішиною
Вчора, 11:21
Держава Маєток Терещенків на Житомирщині відсудили в УПЦ МП і повернули державі
31 травня, 12:43
Держава Зеленський про Московський Патріархат: Час тих, хто освячує терор, закінчився
31 травня, 14:02