США засудили порушення Російською Федерацією прав людини в анексованому Криму. Сполучені Штати також пообіцяли взяти участь у першому саміті "Кримської платформи", що відбудеться наприкінці серпня.
Про це 18 травня у Twitter написав держсекретар США Ентоні Блінкен у зв'язку з річницею депортації кримських татар, передає УНН.
"Ми засуджуємо порушення (прав людини) Росією в (окупованому) Криму, особливо 18 травня, коли згадують 77-му річницю депортації Сталіним безлічі кримських татар з рідного півострова. Ми очікуємо на майбутню участь у саміті "Кримської платформи" у серпні. Крим - це Україна", - написав Блінкен.
Політико-дипломатичний шлях деокупації Криму передбачає декілька інструментів, серед яких є санкційний тиск. США є однією з провідних держав, яка використовує цей механізм. Кримська платформа має на меті консолідацію міжнародних зусиль, де підтримка США буде запорукою успіху цієї ініціативи.
Кримська платформа — дипломатична ініціатива України, у перспективі — міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова.
26 лютого 2021 року Володимир Зеленський підписав Указ “Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”, яким постановив утворити Організаційний комітет з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи. Згідно з документом, МЗС забезпечує координацію участі України в діяльності Кримської платформи.
Головою Організаційного комітету з підготовки установчого Саміту Кримської платформи є міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Очікується, що Кримська платформа буде представлена у Парламентській асамблеї Ради Європи.
Датою проведення установчого Саміту визначено 23 серпня 2021 року, за його підсумками може бути прийнята декларація.
Нагадаємо, російська окупаційна влада в Криму не припиняє релігійні утиски мусульман, греко-католиків, вірян ПЦУ, а також представників інших конфесій.
Про це йдеться в Доповіді про свободу віросповідання у світі за 2020 рік, оприлюдненій Держдепартаментом США.
Станом на жовтень минулого року 69 жителів Криму залишалися за ґратами через причетність до мусульманської політичної організації «Хізб ут-Тахрір», яка заборонена в Росії, але є законною в багатьох країнах, у тому числі в Україні.
Крім того, ув’язнення за свою віру відбували двоє Свідків Єгови.
Утисків з боку окупаційної влади зазнають представники Української Греко-Католицької Церкви та інших конфесій. Багато релігійних громад по суті витіснені з окупованого півострова шляхом запровадження нових вимог реєстрації.
Лише Українська Православна Церква Московського Патріархату була звільнена від цих вимог, підкреслюється в доповіді.