У відповідь на лист Держкомпідприємництва з приводу розв’язання проблеми “подвійної” реєстрації релігійних організацій Держкомнацрелігій зі свого боку вніс низку пропозицій.
У відповідь на лист Держкомпідприємництва з приводу розв’язання проблеми “подвійної” реєстрації релігійних організацій Держкомнацрелігій зі свого боку вніс низку пропозицій.
Передбачається, що для включення до Єдиного державного реєстру релігійна організація, після набуття статусу юридичної особи згідно статті 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», подає державному реєстратору копії статуту (положення) та свідоцтва про його реєстрацію (одночасно пред’являються оригінали цих документів), витяг з розпорядження (наказу) реєструючого органу у справах релігій про реєстрацію статуту (положення), реєстраційну картку (Форма №6 – включення), яка заповнюється релігійною організацією лише по тим пунктам, які віднесені до її компетенції, і після чого державний реєстратор видає цій релігійній організації свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка.
Держкомнацрелігій також пропонує, щоб дані про реєстрацію змін та доповнень до статутів/положень (їх нові редакції) подавались до державного реєстратора у такому ж порядку, як це передбачається для державної реєстрації релігійної організації.
Відносно процедури виключення релігійних організацій з Єдиного державного реєстру після прийняття реєструючого органу рішення про припинення її діяльності, Держкомнацрелігій пропонує здійснювати в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
Зауважимо, що згідно статті 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» діяльність релігійної організації може бути припинено відповідно до її власних настанов у зв'язку з її реорганізацією (поділом, злиттям, приєднанням) або ліквідацією, а також за рішенням суду – у разі порушення релігійною організацією, що є юридичною особою, положень цього Закону та інших законодавчих актів України.
З 2005 року керівники багатьох Церков і релігійних організацій неодноразово звертались до керівництва держави та Верховної Ради України з проханням усунути обов’язкову “подвійну” реєстрацію релігійних організацій, яка виникла після ухвалення згаданого Закону про державну реєстрацію юридичних осіб.
Після зустрічі Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у липні цього року дане питання знайшло відображення у відповідному урядовому дорученні. Цим документом Держкомнацрелігій та Мінюсту було доручено підготувати пропозиції щодо оптимізації державної реєстрації релігійних організацій.