Created with Sketch.

ДЕСС відповіла на звинувачення Синоду ПЦУ у створенні штучних перешкод для переходів громад з УПЦ МП

24.10.2022, 11:00

Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС)  відповіла, що як центральний орган виконавчої влади з питань релігії та етнополітики працює з повагою до розмаїття релігійних та етнічних спільнот України.

У заяві Священного Синоду ПЦУ йшлося про те, що вже двічі Церква робила публічні заяви щодо численних перешкод громадам добровільно виходити з-під порядкування УПЦ МП та долучатись до ПЦУ. Часто такі перешкоди, наголошувалося у заяві ПЦУ, створюють на місцях представники державної влади. Синод ПЦУ закликав ДЕСС, який відповіддає за релігію, припинити створювати системні перешкоди громадам переходити до ПЦУ.

ДЕСС відповіла:

"На сайті ДЕСС доступні розроблені нами рекомендації, які покликані допомогти вірянам України оформити рішення про вибір належності до певної спільноти так, щоб воно було юридично захищеним навіть у разі оскаржень. Наші рекомендації допоможуть тим вірянам, які прагнуть вільно зробити свій вибір у законний спосіб і бажають його юридично оформити".

ДЕСС наголошує, що рішуче засуджує випадки колаборації чи сприяння ворожій пропаганді ворога, які не є припустимими, але так само не є припустимим звинувачувати в колаборації всіх членів великої спільноти, коли навіть на рівні підозр – це менше 1% її членів, а решта молиться за Україну та її захисників, збирає гуманітарну допомогу та воює на передовій, плаче і радіє разом з усією країною. "Не є припустимим принижувати громадян України, проголошувати їх ворогами через їхню церковну ідентичність, етнічну ідентичність чи мову. Навіть якщо їхня Церква має непросту історію і непросте сьогодення", - йдеться у відповіді.

Щодо реєстраційних питань ПЦУ в ДЕСС, то відповідь ДЕСС така:

"Як у 2021, так і 2022 роках половина всіх зареєстрованих статутів у ДЕСС – статути ПЦУ. Як у 2021, так і 2022 роках чверть усіх дій у ЄДР (державна реєстрація створення релігійної організації, змін до установчих документів, інші дії) – юридичні особи ПЦУ. Водночас організації ПЦУ становлять приблизно 1/7 релігійної мережі України (з урахуванням тих організацій, документи яких оформлені як УПЦ Київського Патріархату). Отже, ПЦУ неодноразово успішно користувалася реєстраційними послугами ДЕСС, як і низкою інших. Її юристи перебувають на зв’язку з нами і мобільним телефоном, і електронною поштою.

Наголошуємо, що органи державної влади працюють задля реалізації рівних прав і можливостей усіх громадян і в жодному разі не мають працювати в інтересах певної особи чи організації. Повага до цього базового принципу – складова європейського та євроатлантичного курсу України, проголошеного в Конституції.

Щодо Донецької єпархії ПЦУ. Ми докладно пояснили реальну ситуацію на сайті ДЕСС у матеріалах 11 жовтня (з оновленням 18 жовтня) і 4 жовтня – запрошуємо до ознайомлення всіх небайдужих. Стисло кілька фактів:

Щодо постанови парламенту про передачу у власність єпархії ПЦУ приміщення кафедрального храму в Сімферополі.

 

Щодо Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври ПЦУ. Від ПЦУ подано до ДЕСС документи для реєстрації новоутвореної релігійної організації – «Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) Української Православної Церкви (Православної Церкви України)». Хоча пакет документів пройшов уже кілька ітерацій, ми не можемо зареєструвати цю організацію через відсутність відповідних законодавству документів про її місцезнаходження.

Насамкінець – кілька слів про наш досвід складних реєстраційних ситуацій. Належно оформлені документи найскладнішої реєстраційної справи ДЕСС дали нам можливість захистити здійснену нами реєстрацію в низці інстанцій. Це не була православна організація, але її ситуація була надскладна і залишалася нерозв’язаною упродовж багатьох років.

Оскарження ініціювали ті, хто втратив контроль над юридичною особою і її нерухомістю внаслідок реєстраційних дій ДЕСС. Конфліктні ситуації з ризиком оскаржень вимагають особливо пильної уваги до документів. Сьогодні, маючи позаду успішний захист наших реєстраційних дій у дуже складних оскарженнях, ми впевнені у кваліфікації наших фахівців.

ДЕСС відкрита до дискусій на засадах поваги до гідності всіх учасників. На сайті ДЕСС вільно доступна можливість написати нам, щоб домовитися про онлайнову зустріч із тих чи інших питань православної ситуації України https://dess.gov.ua/webinars, заповнивши форму або написавши на електронну адресу religion@dess.gov.ua."

Читайте також
Держава Маєток Терещенків на Житомирщині відсудили в УПЦ МП і повернули державі
24 жовтня, 12:43
Держава Зеленський про Московський Патріархат: Час тих, хто освячує терор, закінчився
24 жовтня, 14:02
Держава Путін нагородив орденом керманича Кримської єпархії РПЦ
24 жовтня, 14:56
Держава У київському костелі св.Миколая відбулась прем’єра документального фільму про історію храму та подячна Меса
24 жовтня, 12:00