До 150-річчя церкви на Закарпатті відновили історичний купол та фасад

30 вересня, 12:30
Культура
До 150-річчя церкви на Закарпатті відновили історичний купол та фасад - фото 1
Впродовж 2 місяців команда будівельників відновлювала історичний купол вежі та зовнішній фасад церкви Різдва Пресвятої Богородиці у с. Шишлівці на Ужгородщині. Ця церква була освячена 15 вересня 1872 році.

Як розповів Varosh настоятель церкви, отець Янош (Філеп), за часів радянської влади храм переробили на спортзал, історичні фрески, намальовані у 1888 році Яношом Шпішаком, просто заштукатурили, а купол зняли.

— Обновлення церкви ми почали десь 5 років тому, — розповів він. — Тоді подумали, як добре було б відновити історичний вигляд храму до нашого 150-річчя. Саме тоді одна наша вірниця знайшла в себе в архіві старе фото, на якому була церква, і там ми побачили, що на ній був інший купол. Ми почали потрохи її відновлювати.

До 150-річчя церкви на Закарпатті відновили історичний купол та фасад - фото 100033

Минулого року, у вересні, почали з внутрішніх робіт і несподівано виявилося, що під шаром штукатурки давні фрески збереглися. Очистивши від верхнього покриття стіни, реставратори відкрили всі фрески, які були намальовані у 1888 році.

— Ми були впевнені, що вони давно пропали! Поки що ми їх не реставрували, бо це досить дороговартісно. Відтак ми перейшли до купола та зовнішніх робіт, — розповів священник.

Відновлювали храм за старими фотографіями. Новий купол сконструював відомий архітектор Петро Сарваш, зробили покриття з алюмінію. Відновили церкву у візантійському стилі. Майстри відновили оздоблення фасаду будівлі та декоративних елементів; замінили системи водостоку та громовідводу; відремонтували частину даху; відреставрували дерев’яні конструкції вхідного навісу, дверей; виконали відмостку та відведення дощових вод від фундаменту; очистили внутрішні стіни та підготували до реставрації та відновили електроживлення будівлі.

До 150-річчя церкви на Закарпатті відновили історичний купол та фасад - фото 100034

За словами отця Яноша, фінансував роботи з відновлення уряд Угорщини за програмою відновлення історичних храмів на території Карпатського басейну.

Довідка
Греко-католицька церква Різдва пр. Богородиці датується 1872 роком. Парафія існує з XVIII ст. В 1940 р. в селі було 173 греко-католики, 139 римо-католиків і 5 реформатів.

Невелику муровану церкву зруйнували після зняття з реєстрації в 1964 р. Тоді розібрали башту, іконостас і все інше майно з храму винесли і спалили. Церква була перетворена на спортивний зал.

У 1950 р. місцевий греко-католицький священик Георгій Чурґович (1905 – 1972) був засуджений на 25 років каторги.

У 1991 р. люди почали ремонтувати наву, відбудували вежу і вкрили її конічним шатром. Інтер’єр побілили.

До 150-річчя церкви на Закарпатті відновили історичний купол та фасад - фото 100035