Двері 250-річного костелу св. Юрія в Ужгороді оновлюють вперше за 30 років

05.08.2020, 10:00
Культура
Двері 250-річного костелу св. Юрія в Ужгороді оновлюють вперше за 30 років - фото 1
Римо-католицький собор св. Юрія є найдавнішою спорудою сучасної вулиці Волошина в Ужгороді. Величний храм, зведений у стилі пізнього бароко, височіє над центром міста. І щоп’ятнадцять хвилин він нагадує про себе звуками дзвонів, що відбивають точний час. Загалом будівля костелу, якому вже більше 250 років, збереглася в доволі непоганому стані.

Центральні вхідні, якими щодня користуються люди, в кращому стані, а дві пари бокових дверей, якими користуються значно рідше, почали підгнивати знизу. Нині в римо-католицькому соборі св. Юрія триває невеликий ремонт всіх трьох пар вхідних дверей. Хто і як його проводить пише ресурс "Uzhgorod.net"

Вже другий тиждень майже щодня у костелі на вулиці Волошина від ранку до вечора працюють двоє чоловіків. Вони ретельно відчищають зовнішню сторону дверей храму від шарів старої фарби. Керує роботою майстер із Концова Йожеф Кіш, допомагає йому старенький Шандор Рояк, котрий вже 35 років член церковної двадцятки.
Саме пан Шандор був ініціатором ремонту, взявши на себе зобов’язання знайти мецената для фінансування робіт. Підтримав ідею підприємець з Концова Йожеф Боднар, який також є парафіянином ужгородського собору св. Юрія. Він хотів профінансувати роботу професійного майстра і закупівлю необхідних матеріалів, однак майстер Йожеф Кіш від винагороди відмовився, сказавши, що працюватиме на волонтерських засадах.

Так само безкоштовно погодився допомагати майстрові один із найстарших парафіян храму Шандор Рояк, тож меценат профінансував лише закупівлю матеріалів.

Двері 250-річного костелу св. Юрія в Ужгороді оновлюють вперше за 30 років - фото 56497

Священник собору о. Мирон Петенко, говорить, що відчистити 5 шарів фарби для майстрів було справою непростою, довелося використати газову горілку. Особливо обережно майстри поводяться з декоративними елементами, на центральних дверях вони – металеві, а на бокових – дерев’яні. Священник і майстри припускають, що бокові входи були прибудовані пізніше, відповідно і двері там мають бути новішими. Однак це лише припущення, на жаль, достеменно у соборі не знають віку цих дверей, вони могли з’явитися тут як під час будівництва у 1760-х, так і під час перебудов і ремонтів 1830-го, 1881-го чи 1910 років.

Майже всі елементи старовинних дверей оригінальні, тут не змінювали кріплень і замків, а ключі від трьох пар дверей – величезні і важкі – досі справно відмикають їх. Востаннє двері собору фарбували під час великого ремонту будівлі у 1990 році.
Як розповів інженер-архітектор Дьордь Шнайдген, котрий керував тоді роботами, двері на той час були пофарбовані дешевою радянською масляною фарбою, яку було дуже важко відчистити. Тому їх тоді лише відшліфували і заново перефарбували.

Тепер усі ці шари фарби нарешті вдалося зняти. Наступного тижня майстри-волонтери приступлять до процесу шліфування дверей. У місцях, де в деревині з’явилися тріщини, їх акуратно заповнять і вирівняють, аби зберегти деревину якнайдовше. Наразі проводяться консультації щодо вибору фарби, колір дверей залишать таким же, адже саме такий був погоджений і значиться в останньому варіанті паспорта опорядження фасаду. На цьому етапі робіт майстрів консультуватиме архітектор Петро Сарваш.

Загалом роботи триватимуть ще не менше двох тижнів, після чого можна буде побачити оновлені двері костелу св. Юрія.