Created with Sketch.

Дві унікальні плащаниці Ісуса Христа покажуть у Києві

25.03.2013, 10:22

Старовинні рукотворні плащаниці - копії тої, що оповивала в усипальні тіло Христове - після тривалої перерви будуть представлені з 5 квітня 2013 р. для огляду в Національному художньому музеї (НХМУ).

Старовинні рукотворні плащаниці - копії тої, що оповивала в усипальні тіло Христове - після тривалої перерви будуть представлені з 5 квітня 2013 р. для огляду в Національному художньому музеї (НХМУ), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Рrostir.museum.

Одна плащаниця – з колекції НХМУ, друга – з колекції Києво-Печерського заповідника в рамках проекту «Враз печаль моя на радість перетворилася…» до 1025-річчя хрещення Київської Русі. Кожна з плащаниць і пов’язані з ними історії та легенди являють значний науковий і культурний інтерес.

Музейна плащаниця з’явиться перед глядачами вперше з 1980-х років. Вона належить до найдавніших гаптованих плащаниць, що збереглися в Україні (на території України їх існує лише 4, включаючи лаврську). Плащаницю було створено в 1545 році в часи правління молдавського воєводи Петра Рареша. До Києва вона була привезена з Молдавського князівства. Спочатку плащаниця знаходилась у Спаській церкві, а після пожежі 1811 р. на Подолі зберігалась у церкві Різдва Христового. У 1926 році плащаниця була передана Музею. Через виняткову тендітність і крихкість плащаниця рідко виставлялася в експозиції.

Друга плащаниця – з колекції Києво-Печерського заповідника – створена в 1561 році, також руками молдавських майстрів. Її фундатором був молдавський воєвода Олександр IV Ляпушняну. У фонди заповідника вона потрапила у 1926 р. і до війни знаходилась у ризниці Успенського собору. У 1946 р. її врятували з-під руїн собору і відновили. Незважаючи на великі втрати деяких частин, Лаврська плащаниця чудово збереглася і неодноразово експонувалась.

З ХІ століття згідно візантійській традиції на всіх плащаницях зображують оплакування Христа. Але зберігаючи величні історії, самі витвори людських рук не можуть опиратися часу. Настала мить, коли музейній плащаниці конче була потрібна реставрація. Із розумінням, що будь-яке втручання може зашкодити, фахівці взялися до ювелірної праці, яка тривала понад 2 роки. В результаті групі реставраторів ННДРЦУ вдалося неймовірне: вони відновили деякі зотлілі фрагменти, водночас зберігши певні «живі», промовисті дотики часу. Тож перед глядачами плащаниця постане у відновленому вигляді.

Експозицію доповнять фотоматеріали про перебіг реставрації. В рамках виставки відбудуться тематичні лекції за участі провідних науковців.

 

Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Вчора, 13:09
Суспільство Патріарх УГКЦ розповів, як молиться під час ракетних обстрілів
Вчора, 12:29
Суспільство Олександру Усику заборонили на ринзі цілувати хрест
Вчора, 12:18
Суспільство РПЦ виступила проти багатоженства на Росії
Вчора, 11:46