Created with Sketch.

Двох арештованих росіянами греко-католицьких священиків постійно вносять до списків на обмін, але поки безрезультатно

05 лютого, 09:16

Одного з двох греко-католицьких священиків, захоплених Росгвардією в окупованому українському місті Бердянськ у листопаді 2022 року, судячи з усього, незаконно переправили до Росії.

Як повідомив Форуму 18 Євген Захаров з Харківської правозахисної групи, отець Іван Левицький утримується в слідчому ізоляторі в Ростовській області Росії. Отець Богдан Гелета перебуває в слідчому ізоляторі в Сімферополі в окупованому Росією Криму.

У Донецькому екзархаті УГКЦ кажуть, що можуть підтвердити лише те, що двоє священиків перебувають у російському полоні.

«Точне місцезнаходження невідоме – є різна інформація, але вона непідтверджена, – повідомили Форуму 18 в екзархаті. – Священиків постійно вносять до списків на обмін [на полонених Росії та України], але поки безрезультатно".

Обидва священики перебувають під слідством за російськими кримінальними обвинуваченнями, пов’язаними зі зброєю та вибухівкою, які російські окупаційні війська, як вони стверджують, ніби знайшли у листопаді 2022 р в Бердянській церкві Різдва Пресвятої Богородиці, де служать о. Іван та о. Богдан. Ці заяви також транслювали російсько-окупаційні медіа-канали разом із заявами про виявлення в церкві нібито «екстремістської» літератури.

Серед нібито «екстремістських» текстів була збірка проповідей Митрополита Андрея Шептицького, який очолював Українську Греко-Католицьку Церкву до своєї смерті в 1944 році. Під час Другої світової війни Митрополит Шептицький захищав євреїв від Голокосту, надаючи фальшиві документи, що посвідчують особу та укриття від нацистів у той час, коли за такі діяння передбачалася смертна кара. Він також публічно засудив Голокост, у тому числі написавши безпосередньо нацистському керівництву.

Рідні, друзі та Донецький екзархат УГКЦ, до якого належать о. Іван та о. Богдан, не контактували зі священиками відтоді, як російсько-окупаційні війська арештували їх.

Співробітники слідчих ізоляторів № 1, 3, 4 і 5 Ростовської області повідомили Форуму 18, що отця Івана вони не тримають. Офіційні особи іншого слідчого ізолятора в Ростовській області та двох слідчих ізоляторів у Сімферополі в Криму відмовилися повідомити, чи утримують вони того чи іншого священика.

Суд району Сімферополя, де розташовані дві слідчі ізолятори міста, повідомив Форуму 18, що не розглядав жодних клопотань про тримання о. Богдана у СІЗО. Для тримання осіб у СІЗО слідчим потрібні ухвали суду. Слідчі можуть подати їх не лише до суду, де утримується особа, але й до суду, де перебуває слідчий.

Офіційні особи відмовилися повідомити Форуму 18 статті Кримінального кодексу Росії, за якими звинувачують двох священиків. Вони також не сказали, яке російське відомство проводить розслідування.

У Слідчому комітеті РФ в окупованій Запорізькій області Форуму 18 повідомили, що не розслідують справи проти священиків. У Слідчому комітеті по Ростовській області повідомили, що не можуть сказати, чи розслідують якісь слідчі в регіоні справу проти отця Івана. У Слідчому комітеті в Криму заявили, що не можуть сказати, чи розслідують будь-які слідчі в регіоні справу проти о. Богдана.

У Донецькому екзархаті УГКЦ Форуму 18 повідомили, що «всі священики УГКЦ покинули» окуповані Росією частини Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей.

Предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук закликав звільнити всіх «захоплених» російсько-окупаційними військами священиків. «Просимо міжнародні правозахисні організації домогтися звільнення безпідставно ув’язнених священнослужителів Українських Церков», – сказав він в ефірі церковного телеканалу «Живе ТВ» 28 січня.

Першоєрарх також закликав звільнити о. Івана та о. Богдана. «Ми вимагаємо звільнення, розшуку та свободи наших мужніх отців-редемптористів, які перебувають у російському полоні».

«Жодних судів [над о. Іваном та о. Богданом] ще не відбулося», – заявив 29 січня 2024 року Форуму 18 Захаров з Харківської правозахисної групи.

Читайте також
Суспільство Термінової медичної допомоги потребують уже 67 кримських політв’язнів, - правозахисниця
05 лютого, 12:00
Суспільство За період окупації Криму за «справами Хізб ут-Тахрір» переслідувалися 117 людей - правозахисники
05 лютого, 11:30
Суспільство Верховний «суд» Криму ліквідував мусульманську громаду «Алушта»
05 лютого, 11:27
Суспільство Джелял розповів турецькому омбудсмену про порушення Росією прав політв'язнів-мусульман
05 лютого, 11:00