Created with Sketch.

Від Синоду УПЦ МП очікували інших рішень — які б стосувалися владик, що мають реальну владу та вплив, - експерт

22.03.2023, 10:07

У Києво-Печерській лаврі відбулося засідання Синоду УПЦ МП. І хоча увагу суспільства більше привернула саме прогулянка владик до ОП, не слід обділяти увагою і так звану "кабінетну частину", стверджує експертка Катерина Щоткіна

У матеріалі ZN.UA "Синод на марші" вона розповіла про два цікаві кадрові рішення, які, на її думку, свідчать про готовність УПЦ МП провести певну чистку в єпископських лавах.

Перше рішення - зі складу Синоду вивели митрополита Кримського Лазаря. «У зв'язку з тим, що він не може брати участі в засіданнях».

Катерина Щоткіна нагадує, що кримський митрополит уже давно «не може». Після анексії Криму він фактично перейшов у пряме підпорядкування Московської Патріархії, благословляв Чорноморський флот РФ, — одне слово, було немало вкрай незручних запитань до колись проукраїнського владики.

"Але керівництво УПЦ МП вивело його зі складу Синоду тільки тепер — після того, як указом президента митрополита Лазаря позбавили українського громадянства, - наголошує авторка. - Тобто він втратив не моральну, а й суто технічну можливість брати участь у засіданнях. Відтак, жест Синоду видається вимушеним".

Друге цікаве рішення — про звільнення єпископа Гедеона з посади намісника Десятинного монастиря «за станом здоров'я».

"Так-так, саме «за станом здоров'я», хоча ще далекого 2019-го владику Гедеона депортували з України як носія не подвійного навіть, а потрійного громадянства", - наголошує Щоткіна.

А ще — владика Гедеон на історичних фундаментах Десятинної церкви звів МАФ-каплицю, яку зараз, за рішенням суду, мають знести. Тільки тепер Синод погодився звільнити скандального намісника «монастиря на Десятинці». І призначити на його місце іншого ігумена.

"Попри те, що Синод фактично погодився відрізати скибки, які вже й так давно відпали, у цих рішеннях можна вгледіти перші ознаки готовності УПЦ МП провести певну чистку в єпископських лавах, - вважає авторка. - Але проблема синодалів у тому, що для зовнішніх спостерігачів, до яких належить і українська влада, масштаби нинішніх рішень сміховинні".

За її словами, від Синоду очікували кадрових рішень, які торкнулися б владик, що мають реальну владу й реальний вплив — у церкві та суспільстві. Хоча б тих єпископів, які перебувають під санкціями. Але щодо них у рішенні не сказано ані слова, наголошує Щоткіна, — ні на осуд, ні на захист, наче про жодні санкції Священному Синоду досі так і не доповіли.

Читайте також
Православні Предстоятель УПЦ МП Онуфрій відзначає 80-річчя
22 березня, 15:53
Православні В УПЦ МП новий єпископ
22 березня, 13:07
Православні В УПЦ МП хіротонізували нового єпископа
22 березня, 17:16
Православні Московський Патріархат влаштував масове зібрання під час повітряної атаки в Сумах
22 березня, 10:38