Владика Філарет ініціює скликання Всеукраїнського помісного православного Собору та створення Української Православної Церкви з патріаршим управлінням.
Про це йдеться у його Зверненні.
"Як найстарший за хіротонією та за віком архиєрей Православної Церкви, ініціюю скликання Всеукраїнського помісного православного Собору, в роботі якого взяли б участь представники всіх трьох гілок українського Православ’я. На мою думку, цей Собор має прийняти рішення про об’єднання в єдину помісну апостольську Українську Православну Церкву з патріаршим управлінням та проголосити повну автокефалію.
Перед тим закликаю представників Церкви зустрітися для обговорення регламенту собору та визначення дати його проведення", - зазначив Філарет.
У незалежній державі має бути незалежна Церква, вважає владика Філарет:
"З цього я виходив, розпочинаючи боротьбу за автокефалію Української Православної Церкви ще на початку 90-х років. Тоді цей курс підтримав перший Президент України Леонід Кравчук, Верховна Рада та Уряд. Грамота Московського Патріарха Алексія ІІ про незалежність і самостійність в управлінні УПЦ, на яку тепер люблять посилатися в УПЦ МП, не була актом щедрості Москви, це був наслідок складної роботи, важких дискусій. Цей статус Церкви я розглядав, як перший крок до повної автокефалії."
Єрарх нагадав, що Помісний Собор 1-3 листопада 1991 року єдиної УПЦ , який проходив під його керівництвом, одноголосно проголосував за автокефалію. Під цим документом стоять підписи нинішнього Предстоятеля УПЦ МП митрополита Київського і всієї України Онуфрія та митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря.
"На жаль, тодішній процес змагання єдиної Української Православної Церкви за автокефалію зупинила Москва, організувавши 27-28 травня 1992 р. неканонічний, так званий, Харківський Собор, який розділив нашу Церкву, чим загальмував канонічне вирішення цього питання. І через тридцять років нам так і не вдалося досягти єдності", - зауважив він.
На його думку, зараз у час війни православні священнослужителі та миряни повинні протистояти ворогу своєю єдністю, берегти рідну державу.
"Нинішнє роз’єднання є наслідком не тільки історичних обставин, але й роботи ворогів України, які зацікавлені, щоб у нас не було єдиної потужної духовної сили, здатної консолідувати суспільство. Також не всі в православному світі хочуть, щоб з’явилася найбільша Православна Церква, якою, у випадку об’єднання, стає помісна апостольська Українська Православна Церква. Багато хто прагне дивитися на нас, спадкоємців тисячолітньої київської християнської традиції, як на неофітів, недосвідчених дітей, яким потрібен поводир чи батько...
Твердо переконаний, що всі гілки нашої розділеної Української Православної Церкви можуть об’єднатися навколо ідеї повної автокефалії з Патріаршим устроєм на чолі. Будь-яка залежність від інших престолів є ознакою меншовартості та працює на роз’єднання українства. Лише київський патріарший престол може згуртувати всіх нас і забезпечити належний розвиток Української Православної Церкви", - підкреслив єрарх.