Created with Sketch.

Французькі та українські науковці у Парижі разом досліджуватимуть «Києво-Печерський патерик»

18.10.2022, 11:40

У рамках днів франко-українських наукових досліджень з ініціативи науковців Практичної школи вищих досліджень (EPHE), яка діє при Міністерстві вищої освіти та наукових досліджень Франції, буде проведено у Парижі міжнародний науковий круглий стіл (онлайн) на тему: «Києво-Печерський патерик: джерела та контекст».

Захід відбудеться 25 листопада 2022 р. і буде приурочений до 800-річчя з часу створення цієї знаменитої літературної пам'ятки, яка залишила вагомий слід у літературі, духовності, культурі, філософії та мистецтві України та Східної Європи. Про це повідомляє сайт Afon.org.ua/uk.

Організаторами заходу виступають École pratique des hautes études (Paris) спільно з Інститутом історії України НАН України (Київ), Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» (Київ) та Міжнародним інститутом афонської спадщини (Київ).
Як повідомив один зі співорганізаторів заходу, директор Міжнародного інституту афонської спадщини доктор Сергій Шумило, «круглий стіл проводиться в рамках дня франко-українських досліджень і приурочений до 800-річчя з часу створення Києво-Печерського патерика.

Цей науковий захід покликаний об’єднати французьких та українських фахівців і стати майданчиком для обміну досвідом, системного та різнобічного обговорення, вивчення та популяризації «Києво-Печерського патерика» як видатної літературної пам'ятки, сприяти виявленню його джерел та запозичень, а також його впливу на розвиток літератури, духовності, культури, філософії та мистецтва України та Східної Європи».

За словами Сергія Шумила, у Ecole Pratique des Hautes Etudes (Париж) під керівництвом професора П'єра Гонно вперше готується переклад «Києво-Печерського патерика» на французьку мову.

У процесі вивчення та перекладу цієї давньоукраїнської літературної пам'ятки важливе значення має виявлення джерел, використаних при його створенні. Зокрема, залишається до кінця не розкритим питання, які інші давніші літературні пам'ятки та твори (агіографічні, аскетичні та інші) були використані авторами під час створення чи запозичення окремих сюжетів "Києво-Печерського патерика". Не досліджено всі наявні цитати та запозичення (явні чи приховані) з інших текстів тощо.

Серед тем до обговорення пропонується: джерела, літературні пам'ятки та твори (агіографічні, аскетичні та інші), які були використані під час створення чи запозичення окремих сюжетів "Києво-Печерського патерика", цитати та запозичення (явні чи приховані) з інших текстів тощо.

Організатори запрошують українських та закордонних колег долучатись до цього проекту з дослідження "Києво-Печерського патерика" та його джерел.

Дата і час проведення: 25 листопада 2022 р. о 15.00 за київським часом (14.00 за паризьким часом), онлайн.

Для участі в круглому столі необхідно надіслати до 10 листопада 2022 року на ел-адресу pierre.gonneau@sorbonne-universite.fr та institute@afon.org.ua заявку, у якій необхідно вказати тему доповіді, тези та відомості про автора (прізвище, ім'я, по батькові, науковий ступінь, вчене звання, місце роботи, посада, адреса, домашній або мобільний телефон, електронна адреса тощо).

Як РІСУ інформувала, "Києво-Печерський Патерик" був укладений у XIV-XV ст. як перша у Київській Русі збірка життєписів православних святих, присвячена подвижникам Києво-Печерської Лаври.

Читайте також
Культура Сьогодні у Львівському палаці мистецтв покажуть фільм "Владика Андрей"
18 жовтня, 10:40
Культура У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" відкрилася для відвідування церква Спаса на Берестові
18 жовтня, 10:08
Культура Із фондової колекції Києво-Печерської лаври 95% експонатів досі не виставлялися, - гендиректор
18 жовтня, 10:30
Культура В Україні запустили програму підготовки фахівців з реставрації культурних памʼяток
18 жовтня, 12:30