Created with Sketch.

Гендиректор «Херсонесу Таврійського» поскаржився на тиск Кримської єпархії УПЦ

09.12.2010, 11:54

Леонід Марченко, генеральний директор Національного заповідника «Херсонес Таврійський» розповів про тиск, який чинить Кримська єпархія УПЦ (МП) на владу та на дирекцію заповідника, аби заволодіти решту споруд колишнього херсонеського чоловічого монастиря з прилеглою територією.

Леонід Марченко, генеральний директор Національного заповідника «Херсонес Таврійський» розповів про тиск, який чинить Кримська єпархія УПЦ (МП) на владу та на дирекцію заповідника, аби заволодіти решту споруд колишнього херсонеського чоловічого монастиря з прилеглою територією. На сьогодні там розміщується зала середньовічної історії Херсонеса і експонується готична.

«Якщо їх віддати — музею не буде. Залишиться городище. Невже знайдеться голова, щоб піти на таке божевільне рішення? Враховуючи те, що Президент України Віктор Янукович підписав концепцію розвитку Національного заповідника «Херсонес Таврійський» у зв’язку з його номінацією в ЮНЕСКО», — наголосив директор заповідника.

Директор заповідника в інтерв’ю виданню «Україна молода» розповів, що мав на цю тему неодноразово розмову з митрополитом УПЦ Лазарем (Швецем). «Я весь час його переконував: владико, ви ж зрозумійте, що коли у 1850 році почали будувати монастир, ніхто не знав, що внизу під ним — залишки античного міста», — зазначив Леонід Марченко.

За його словами, Московський Патріархат сьогодні «претендує на все» на території «Херсонесу Таврійського», а насамперед — на колишню монастирську трапезну, де нині розміщується зала середньовічної історії Херсонеса, і будівлю, де експонується готична.

Директор музею також спростував інформацію про те, що із вірян беруть за прохід до храму по 30 гривень. «Для вірян облаштовано окремий прохід, причому безкоштовний у часи богослужіння. Для дорослих відвідувачів заповідника вартість квитка становить 20 гривень, для севастопольських пенсіонерів — 10 гривень», — уточнив він.

Як розповів Леонід Марченко, говорити з владикою Лазарем про ці питання важко, інколи просто посеред розмови, де були присутні і духовенство, і працівники музею, і місцеві чиновники, «митрополит просто гнівно гупав своєю палицею об підлогу: “Все — завтра видам указ, що тут буде монастир”».

Загалом, за його словами, розширенню території «Херсонеса Таврійського» на древні території Херсонесу також перешкоджають претензії Кримської єпархії УПЦ.

«На більшість ділянок ми отримали державні акти на землю. Залишилась Каламіта, де ми наштовхнулись на проблеми знову ж таки через Кримську єпархію. Там у неї, у печерах, Свято–Клементьєвський монастир, а внизу — зруйнована церква святого Миколая. Церкву хочуть відновити. Ми не проти, але єпархія хоче отримати у власність ще й землю. Через це на мене безупинно тиснуть з усіх боків, зокрема Інкерманська міськрада. Я ж посилаюсь на постанову Кабміну України від 1994 року, де вказано, що городище й обидві фортеці — загальнодержавна власність. І міністру, і решті кажу: буде рішення Кабміну — робіть що хочете», — зазначив Леонід Марченко.

Довідка:

Саме Леонід Марченко, який 25 років тому став директором заповідника «Херсонес Таврійський», задумав відродити Свято–Володимирський собор, що лежав у руїнах посеред античного городища. Таким чином 5 років тому у храмі поновилися регулярні богослужіння. Храм відійшов у власність місцевій єпархії УПЦ. Проте на сьогодні Кримська єпархія УПЦ висловлює претензії на інші території заповідника.

Мотивують у єпархії свої претензії, як сказано в раніше оприлюдненому в ЗМІ листі митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря до Віктора Януковича, що ці культові об’єкти «використовуються не за призначенням (а іноді навіть оскверняються)».

Читайте також
Суспільство У Польщі відлили дзвони для холодноярського козацького храму
Вчора, 16:21
Суспільство У Черкасах суд на митрополитом УПЦ МП Феодосієм перенесли через повітряну тривогу
Вчора, 15:53
Світові Колишній рабин Москви закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна
Вчора, 14:34
Міжконфесійне Юраш: Зустріч Предстоятеля ПЦУ з Папою - важливе продовження визнання Української Церкви
Вчора, 13:59