Генпрокуратура Білорусі винесла офіційні попередження про неприпустимість порушення закону двом відомим представникам релігійних конфесій - у зв'язку з їх критичними висловлюваннями про демонтаж представниками влади народного меморіалу в пам'ять про вбитого в Мінську Романа Бондаренка.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Попередження винесені єпископу Мінсько-Могильовської архиєпархії Римо-Католицької Церкви Юрію Кособуцкому і прес-секретарю Білоруської Православної Церкви Сергію Лєпіну. Відомство відреагувало на їх висловлювання після критики Олександра Лукашенка на адресу священнослужителів.
Після того як у неділю, 15 листопада, співробітники правоохоронних органів зруйнували народний меморіал на місці затримання Бондаренка, Кособуцький і Лепін висловили в соцмережах обурення в зв'язку з цим.
Католицький єпископ назвав руйнування меморіалу "Спробою знищити все те благородне, чисте, світле, що є в наших людях", а прес-секретар БПЦ назвав дії співробітників правоохоронних органів "знущанням над портретами убієнного, над квітами в його пам'ять, сатанинським зневажненням лампад і іконок ".
Лукашенко назвав ці заяви знущальними і доручив генпрокурору розібратися з ними. Він також сказав, що "народні меморіали" в містах Білорусі створюють спеціально, щоб розпалити громадянську війну.
У повідомленні Генпрокуратури йдеться, що заяви священиків "свідомо підвищують рівень напруженості в суспільстві, розпалюють ненависть до представників органів державної влади", "спонукають громадян до агресії", - йдеться в заяві.
Лукашенко і раніше критикував Католицьку Церкву в Білорусі за її позицію в зв'язку з масовими протестами: багато священиків засуджують насильство влади. Главі католиків Білорусі митрополиту Тадеушу Кондрусевич прикордонники заборонили повернутися в країну з Польщі, хоча у нього є білоруське громадянство. Представники БПЦ критикують владу рідше. Сергій Лепін підкреслив, що його слова були особистою позицією, а не офіційною заявою Церкви.
Житель Мінська Роман Бондаренко був жорстоко побитий в ніч на 12 листопада і помер в лікарні наступного дня. З'являється все більше свідчень того, що люди, які напали на нього, могли бути пов'язані з правоохоронними органами або ж мати до них пряме відношення. Загибель Бондаренко викликала масове обурення, марш його пам'яті 15 листопада в Мінську був розігнаний владою.