Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко виступив на сторінках газети "Дзеркало тижня" зі статтею за підсумками 2010 року, у якій вказав на відмінність поглядів України і Росії щодо шляху до європейської інтеграції. У заяві міністра критично оцінюється концепція "Русского мира", яка висувається представниками політичної та церковної еліти Росії.
"В умовах політики перезавантаження Захід відмовляється від погляду на Україну як інструмент посилення/ослаблення Росії. Сама Україна відмовляється від такого погляду на себе. Однак і певні політичні сили в Росії повинні пройти свою частину шляху і відмовитися від погляду на Україну як на інструмент посилення/ослаблення Заходу", –зазначає у своїй статті Міністр закордонних справ України.
"Так само, як Україні було тісно в шаблоні зовнішньополітичної стратегії" геть від Москви ", їй буде тісно і в шаблоні "русского мира", – підкреслює міністр. – Україна взагалі завелика для шаблонів, в які її намагалася втиснути стара політична реальність. Чужа, запозичена модель зовнішньої політики їй не підійде. Їй потрібна власна, можливо, навіть принципово нова ідеологія».
Справжнє українське-російське партнерство може базуватися тільки на усвідомленні, що Україна і Росія важливі один для одного самі по собі, а не як інструмент у реалізації тих чи інших геополітичних планів, – пише глава зовнішньополітичного відомства України.
Незалежність України не є грою, підкреслює Костянтин Грищенко. «Є багато речей, які об'єднують нас з Росією, і в цих речах ми повинні будувати стратегічне, націлене в майбутнє партнерство. Але ми йдемо і будемо йти у це майбутнє окремими шляхами».
Чи існує в природі формула, яка примирила б між собою проєвропейські прагнення і проросійські симпатії, які об'єднує в собі Україна? – ставить запитання глава МЗС. "Мені здається, нинішня зовнішня політика України надзвичайно близька до такої формули ... Наша держава має потенціал впливу не тільки на регіональні, але і на загальноєвропейські справи. І може знайти насправді дієву формулу відносин між Сходом і Заходом нашого континенту».
Заява міністра стала фактично відповіддю на настійні пропозиції російської політичної і церковної еліти, зокрема Патріарха Кирила, стати країною "Русского мира". Нагадаємо, що останнім часом Патріарх Російської Церкви регулярно виступає з концепцією "Русского мира", в якій наполягає на «єдиній системі цінностей», «спільній історичній пам'яті», «спільних поглядах на суспільний розвиток», «загальних підходах до будівництва суспільства» в Росії та Україні. На думку Патріарха Кирила, «пробудження цивілізаційної свідомості в межах історичної Русі є сьогодні одним із найважливіших завдань» для Білорусі, Росії та України які мають стати «центрами загальної, могутньої цивілізації, від імені якої вони здатні на повний голос говорити з іншими цивілізаційними полюсами світу».
Пропозиції Патріарха викликали гарячі дискусії у громадському та церковному середовищі Україні.