Created with Sketch.

Глава УГКЦ: Десять років війни Росії проти України — це геноцид

16 лютого, 12:57

Напередодні другої річниці повномасштабного вторгнення і десятої від початку війни росії проти України Папський благодійний фонд «Допомога Церкві в потребі» (ACN International) провів прес-конференцію «2014–2024: Десять років війни в Україні». До близько 70 журналістів з усього світу через відеозв’язок із Києва звернулися Отець і Глава УГКЦ Святослав і Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас.

Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

У вступному слові виконавчий президент фонду «Допомога Церква в потребі» п. Регіна Лінч зазначила: «З такою великою кількістю конфліктів і заворушень по всьому світу в цей час існує реальна небезпека, що Україна може бути забута, оскільки увага світової спільноти переключається з однієї кризи на іншу, — сказала вона. — Ми в ACN рішуче налаштовані, щоб цього не сталося».

Голос Церкви з України

Під час відеоконференції Глава УГКЦ і Апостольський нунцій розповіли журналістам про актуальну ситуацію в Україні та як Церква на неї реагує.

«Маю кілька добрих новин з України, — розпочав Блаженніший Святослав. — Перша — ми живі і як Церква намагаємося серед страждань, руйнувань, смерті нести надію нашому народові. Друга — міжнародна гуманітарна солідарність функціонує і дає можливість рятувати так багато життів в Україні».

Глава УГКЦ подякував друзям із фонду «Допомога Церква в потребі» за візити в Україну і всебічну підтримку, а також за те, що наголошують на тому, що війна в Україні розпочалася 10 років тому з анексії росією Криму й окупації Донбасу.

Апостольський нунцій звернув увагу, що ця війна є «не лише теорією». Він розповів, що часто зустрічається із сім’ями полонених, як військових, так і цивільних. Дехто з них перебуває в полоні вже 7 років, а той більше. «Як часто ми згадуємо і двох полонених священиків із Бердянська — Івана Левицького і Богдана Гелету! Не знаємо, ані де, ані в якій ситуації вони перебувають», — додав архиєпископ.

Нунцій також наголосив, що на Харківщині, Запоріжжі, Дніпропетровщині, Херсонщині вже 4 роки «закриті майже всі школи»: спершу через пандемію, тепер через війну. Діти вчаться онлайн, а де-не-де дитсадки і школи починають облаштовувати в підземних приміщеннях.

У таких обставинах Церква в Україні «діє як єдине тіло», зауважив монсеньйор Вісвальдас Кульбокас і закцентував, що в центрі її служіння в умовах війни є людина.

Діти війни

Відповідаючи на запитання журналістів про місію спеціального посланця Папи Франциска кардинала Маттео Дзуппі, Блаженніший Святослав зауважив, що одне з її завдань — повернення викрадених українських дітей. Він наголосив, що «діти в Україні — найвразливіша частина» українського суспільства, яка зазнала значної травми, особливо протягом останніх 2 років російської агресії. Понад 500 дітей офіційно визнані загиблими, понад 1 200 отримали поранення, багато з них втратили кінцівки і потребують протезування.

Глава УГКЦ подякував кардиналу Дзуппі за його зусилля, спрямовані на повернення викрадених українських дітей.

«Якщо ми обʼєднаємо наші зусилля на різних рівнях — дипломатичному, гуманітарному, навіть із допомогою журналістів з різних країн — все більше і більше українських дітей будуть врятовані і зможуть повернутися з росії до своїх домівок», — висловив сподівання Патріарх.

УГКЦ на окупованих територіях

На окупованій росією території сьогодні «немає жодного католицького священика», ствердив Блаженніший Святослав. Ба більше, кілька тижнів тому в Донецьку, де люди збиралися на молитву навіть без священика, окупанти закрили храм. А на окупованій частині Запоріжжі ще минулого року очільник окупаційної влади заборонив діяльність УГКЦ і конфіскував церковне майно.

«Практикувати свою віру нашим людям стає щораз складніше», — констатував Глава УГКЦ.

Воєнні злочини мають бути засуджені

Війна росії проти України, яка триває вже 10 років, має на меті «знищити існування цілої нації», застеріг Глава УГКЦ.

«Ми можемо засвідчити, що те, що відбувається зараз в Україні, — це геноцид, — сказав Патріарх. — Державна влада [росії — ред.] вирішила ліквідувати існування цілого народу. В Україні вбивають людей за те, що вони українці».

Блаженніший Святослав наголосив на важливості визнавати воєнні злочини росії в Україні. Він подякував тим організаціям, які приїжджають в Україну для їхнього дослідження.

«Дуже важливо засудити ці воєнні злочини. Бо коли ми цього не зробимо, вони продовжуватимуться і заторкнуть інші народи й інші частини світу. Визнати такі злочини геноцидом означає зупинити їх, — констатував Патріарх. — Ми, українці, потребуємо, щоб нас вислухали, щоби світ побачив наш біль, щоб агресор був зупинений».

Маєте сумніви?

Блаженніший Святослав запросив тих, хто має сумніви щодо масштабів звірств росії в Україні, «приїхати і побачити».

«Відвідайте тих людей, які поранені, або сімʼї загиблих, — сказав він. — Приїдьте і подивіться, приїдьте і доторкніться до людських ран».

Нові способи душпастирства

За словами Глави УГКЦ, в умовах війни Церква шукає нових способів душпастирства, що стосуються, зокрема, людей, «які горюють, перебувають у смутку, та тих, хто втратив найдорожчих членів сімʼї». Блаженніший Святослав назвав його «душпастирством горювання».

«Майбутнє України, майбутнє Церкви залежить від того, як ми зможемо відповісти на цю величезну потребу людей в Україні у подоланні травми війни», — сказав він.

Війна, на думку Патріарха, заторкнула серце українського суспільства, яким є сім’я. Саме тому УГКЦ намагається огорнути своїм душпастирством насамперед сім’ї загиблих, поранених, зниклих безвісти, полонених.

«Українська сім’я зазнає сьогодні постійних тортур», — наголосив він, додавши, що впродовж 2023 року в Україні було зареєстровано понад 180 тис. шлюбів і близько 120 тис. розлучень. «Це найбільша кількість розлучень в історії незалежної України… І найбільший душпастирський виклик для мене, для наших священиків, для Церкви», — констатував Предстоятель.

Якої допомоги потребують сьогодні українці?

Близько 7 млн українців, зазначив Блаженніший Святослав, «переживають продовольчу кризу», оскільки війна триває, а «перша ейфорія» щодо гуманітарної допомоги з боку низки організацій згасла.

Крім їжі, люди потребують житла. За словами Глави УГКЦ, парафії на Сході, Півдні та в Центрі України відіграють головну роль у прийомі та розміщенні внутрішньо переміщених осіб, які «намагаються влаштуватися в найближчому більш-менш мирному місті».

Водночас Українська Греко-Католицька Церква працює над перепідготовкою духовенства та монашества для надання «психологічної, фізичної та духовної підтримки» населенню. Патріарх додав, що вчителі, волонтери й інші фахівці також попросили взяти участь у такому навчанні.

Блаженніший Святослав розповів і про реабілітаційні центри, які відкриваються в Україні, як-от «Unbroken» у Львові, де молоді українці проходять реабілітацію і де їм здійснюють протезування. Він зауважив, що таких центрів потрібно все більше.

Довідка

Папський благодійний фонд «Допомога Церкві в потребі» (ACN International) надає допомогу переслідуваним Церквам у понад 145 країнах світу. В Україні він співпрацює з Українською Греко-Католицькою і Римо-Католицькою Церквами. Будучи заснованою 1947 року для підтримки постраждалих внаслідок Другої світової війни, ця організація реалізує понад 5 тис. проєктів у рік.

Відколи росія розпочала повномасштабний напад на Україну 24 лютого 2022 року, ACN надала допомогу на суму понад 15 млн доларів духовенству, монашеству та семінаристам, підтримала ініціативи, спрямовані на зцілення ран війни і допомогу біженцям тощо.

Читайте також
Суспільство В Івано-Франківську відбувся V Молитовний сніданок Прикарпаття
Вчора, 15:36
Суспільство Патріарх УГКЦ: Герої, які загинули за Україну, змінюють мислення українців
Вчора, 12:47
Суспільство В Україні проведуть курс з підготовки гідів «Київ, євреї, сіонізм та XX століття»
Вчора, 12:04
Суспільство У Фейсбуці створили фальшиву сторінку відомого священика УГКЦ
Вчора, 11:46