Created with Sketch.

Голова закарпатської "Просвіти" закликає повернути монастир УПЦ МП у Мукачеві греко-католикам

23.05.2023, 16:08

У 1947 році з монастиря на Чернечій горі у Мукачеві монахів-греко-католиків окупанти вигнали під дулами автоматів, тож святиню варто повернути ГКЦ.

Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявив голова Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства "Просвіта", журналіст Павло Федака.

"Питання повернення храмів їхнім законним власникам – це питання історичної справедливості. Воно тотожне декомунізації та деколонізації української церкви, – каже Павло Федака. – У 1945 – 1949 роках сталінський режим на Закарпатті відбирав храми, убив преосвященного владику Теодора Ромжу. Чому я це усе порушую? Брат мого діда – отець Георгій Федака тоді якраз був монахом у Мукачівському монастирі. Він розповідав, як 24 березня 1947 року відбувалось захоплення цього монастиря. Як їх виганяли під дулами автоматів, коли вони відмовились підписати лист про перехід до Російської Православної Церкви. Тож я вважаю, що історична справедливість має бути відновлена".

За словами Павла Федаки, до 1947 року на Чернечій горі у Мукачеві був чоловічий греко-католицький монастир отців-василіян, однак нині там жіночий монастир УПЦ МП. Більшість корпусів, які дійшли до наших днів, були збудовані греко-католиками, за винятком одного корпусу, який збудувала УПЦ МП.

"Звичайно, повернення цього монастиря ГКЦ – складне питання, бо не зрозуміло, як монахиням, які там зараз є, запропонувати покинути цей монастир. Вони вважають, що цей монастир був завжди їхнім, а це не так. Тому завдання влади провести роз’яснювальну роботу, запропонувати їм перейти у інші монастирі. В Ужгороді теж є Цегольнянська церква, яка теж належала греко-католикам, але нею користується УПЦ у єдності з Московським Патріархатом, – каже Павло Федака. – Я думав, що це проблема лише Закарпаття, але бачу, що на Львівщині теж є схожі випадки. Наприклад у Самборі на Львівщині УПЦ МП користувались церквою, яку колись побудували греко-католики. А тепер на той храм претендує у ПЦУ і УГКЦ. Тому тут має бути систематична робота. Закарпатська обласна рада має створити відповідну комісію та скласти перелік усіх церков у нашій області та прийняти відповідне рішення про повернення законним власникам".

У Закарпатській області діють 623 релігійні громади УПЦ МП і з 24 лютого 2022 року жодна не подала заяву до обласної адміністрації про перехід до ПЦУ.

Читайте також
Суспільство У Чернівцях релігійній організації УПЦ МП, яка не покинула приміщення церкви, нарахували штраф
23 травня, 17:08
Суспільство У Тернополі встановили купол на один із найбільших православних храмів України
23 травня, 17:02
Суспільство Окупанти заявляють, що церква на Луганщині стала "пам’яткою культурної спадщини народів РФ", — начальник ОВА Лисогор
23 травня, 11:00
Суспільство Окупанти почали переробляти храм ПЦУ у Маріуполі згідно з канонами РПЦ
23 травня, 09:35