За її словами, усі українські лаври є загальнонаціональною спадщиною і їх треба повернути у власність держави.
Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповіла релігієзнавиця Людмила Филипович.
"Частково по Києво-Печерській лаврі це вже зроблено. Вона була передана УПЦ не зовсім на законних підставах. І поступово ця церква "віджимала" у держави корпус за корпусом, храм за храмом. Це було політичне рішення тодішньої влади", - зауважила експертка.
Зовсім інша справа з Почаївською лаврою, зазначила Филипович
"До КПЛ (Києво-Печерської лаври - Ред.), як православної обителі, немає сумнівів щодо її конфесійної належності. А от Почаївська лавра тривалий час належала греко-католикам і була їхньою у період найбільшого розквіту. Вони докладали для її розвитку як центру духовності, друкарства, паломництва і навчання багато зусиль. Більше ніж православні. А тепер виникає питання: якщо передавати лавру в користування, то якій Церкві? Бо це спадщина загальнонаціональна. На неї можуть претендувати всі християни, які ведуть свій відлік від Володимирового хрещення. Має бути відновлена певна історична справедливість. Греко-католики мають такі самі права, як і православні", - заявила релігієзнавця.
Людмила Филипович вважає, що договори оренди мають бути переглянуті. Це стосується Нижньої лаври та Почаївської.
"Договір між УПЦ і Києво-Печерським заповідником, як основним розпорядником будівель і майном Лаври про оренду двох храмів на території Верхньої Лаври - завершився 31 грудня 2022 року, а новий не підписали. Складніше із Нижньою лаврою. У 2013-му було видано спеціальне розпорядження Кабміну про передачу УПЦ її у безстрокову оренду, про що в договорі нічого не сказано, що є порушенням законодавства.
Щодо Почаївської Лаври, то там угода укладена на 49 років - аж до 2052 року. Її законність давно викликає питання у суспільства. Тому держава може не чекати строку закінчення договору, а розірвати його достроково. По Святогірській лаврі також буде прийнято окреме рішення. Але на всі рішення мають бути законні підстави", - наголосила релігієзнавиця.