Настоятель парафії святого Миколая в Києві, отець Павло Вишковський OМІ, заявив, що історична святиня, яка у 2021 році зазнала масштабної пожежі, нині опинилася під загрозою через бездіяльність Міністерства культури та тривале зволікання з передачею храму громаді. Попри численні обіцянки, меморандуми та навіть рішення суду, костел і досі не передано у постійне користування парафіяльній громаді.
Про це йдеться у прес-релізі парафії.
Пожежа, що сталася в ніч на 4 вересня 2021 року, знищила унікальний орган і пошкодила частину будівлі. За словами настоятеля, причиною стало коротке замикання в електропроводці, яку балансоутримувач — Національний будинок органної та камерної музики (НБОКМ) — не замінив ще з 2000-х років. Попри масовий збір коштів на реставрацію (до 25 млн грн.), вартість робіт неодноразово переглядалася, а частина грошей так і залишилася на рахунках НБОКМ.
«Чотири місяці костел просто стояв із вибитими вікнами: мороз, сніг, дощ… це все потрапляло всередину. Балансоутримувач готував проектну документацію, а коли вже її зробили, то самі роботи виконали менш ніж за місяць», — розповідає настоятель.
Порушений меморандум і невиконане судове рішення
У листопаді 2021 року парафія і Мінкульт підписали меморандум про передачу костелу громаді до 1 червня 2022 року. Проте жоден із пунктів документа держава не виконала. У травні 2024 року, після набрання петиції понад 25 тис. голосів, повторно підтвердив повернути костел прем'єр-міністр Денис Шмигаль — і знову обіцянку не виконано.
«Уже є рішення Апеляційного суду, яке зобов’язує Мінкульт передати костел громаді. Верховний Суд підтвердив його, відхиливши касацію. Але міністерство зволікає з виконанням і замість дій — знову подає нові скарги», — зазначає отець Павло.
На зустрічі з міністром культури Миколою Точицьким парафії запропонували самостійно знайти нове приміщення для переселення органного залу, що юридично все ще значиться в костелі.
Імітація замість дій
Отець Павло стверджує, що реставраційні роботи Мікультом не проводяться, попри заяви про залучення міжнародної допомоги. Вікна на вежах досі не закриті, дах пошкоджений. Парафія неодноразово зверталась із проханнями зробити термінові роботи, але їй відмовляли.
«На Різдво, після обстрілу храму, ми організували толоку. Закрили перший поверх, другий — третій нам не дозволили, бо «вони самі мають зробити це до кінця січня». Але пройшло вже понад пів року і нічого не змінилося», — наголошує настоятель храму.
Ресурси є, бракує лише волі
Настоятель підкреслює: у парафії є підтримка міжнародних партнерів, Ватикану та українських меценатів. Зокрема, надходили гарантії від уряду Польщі, католиків із США, Італії та Швейцарії, а також підтримка від українських фондів. Але без офіційної передачі будівлі — реставраційні проекти залишаються заблокованими.
«Ми маємо навіть гарантійні листи. Вони є як від католиків зі США, Італії, Іспанії, Бельгії так і від уряду Польщі. …Але нам кажуть: «Вибачте, ми не можемо допомагати в такий спосіб, якщо Мінкульт не виконує свої зобов’язання».
Є також українські спонсори, зокрема фонд Родини Жебрівських — вони вже неодноразово нам допомагали. Є також і парафіяни, які щомісяця перераховують конкретну суму власних коштів на ремонт костелу», — додає отець Павло.
Питання костелу та Ватикан
Тема передачі костелу св. Миколая порушувалася у дипломатичних контактах між Україною та Ватиканом. У 2020 році президент Володимир Зеленський у листі до Папи Франциска повідомив, що храм уже передано парафіяльній громаді. Однак під час візиту до Києва державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Паролін, який особисто відвідав костел, був здивований, що це насправді не відбулося.
Звернення до уряду
Отець Павло звернувся до прем’єр-міністерки України Юлії Свириденко з вимогою зобов’язати Мінкультури виконати рішення суду і передати костел у користування парафії. Він наголошує — наближається зима, а храм досі з розбитими вікнами, і бездіяльність може призвести до повного знищення пам’ятки.
«Ми маємо справу з ворогом, який руйнує і знищує. Водночас, наш костел руйнується від бездіяльності своїх же. Це не вкладається ні в правові, ні в моральні рамки. Невдовзі прийде зима, а вікна у храмі так і не закриті — потрібно рятувати будівлю від цілковитого знищення. Байдужість вбиває», — резюмував отець Павло.