Ізраїльський археолог Авірам Ошрі заявив, що Ісус Христос народився не у Вифлеємі, області Юдея, а в маленькому однойменну селі в районі Галілеї. Над розвитком гіпотези працює з 2005 року.
Він стверджує, що селище в Галілеї населяли євреї, і це підтверджують археологічні залишки кам'яних посудин, що використовувалися лише євреями і лише за часів Ісуса, повідомляє Gazeta.ua.
Біблія розповідає історію народження Ісуса Христа у місті Вифлиєм через Євангеліє від Луки та Матвія. Історія лягає в основу християнського свята Різдва, а безліч послідовників здійснюють паломництво до тих місць. Вважається, що базиліка Різдва Христового на Західному березі Йордану стоїть над місцем, де Марія народила Сина Божого.
Утім, Ошрі разом із іншими археологами знайшли артефакти, які доводять, що за кілька століть після народження Ісуса громада селища в Галілеї стала християнською і заклала велику прикрашену церкву. За словами вченого, це є серйозним свідченням того, що саме це селище визнавали місцем народження Христа. А Діва Марія могла їхати вагітною на ослиці з Назарету Галілейського до Вифлиєму Галілейського, що розташовувався всього за 7 км від Назарету, а не за 150 км, як Вифлиєм Юдейський.
На користь цієї гіпотези грає і відсутність свідчень про заселення Вифлиєму Юдейського у I ст. н.е. Раннє християнство почало звертати увагу на нього лише IV ст. н.е., коли Римський імператор Костянтин Великий проголосив християнство офіційною державною релігією.
Згідно з текстом Старого Заповіту, Вифлиєм Юдейський був містом Давида, де мав народитися майбутній Месія. Тому перші християни й обрали його місцем народження Ісуса.
Попри ці аргументи, теорія зазнає значної критики. Історики зазначають, що Новий Заповіт писали люди, які знали Ісуса та Марію, і писали його за 2 тис. років до припущень Ошрі. Також немає жодного давнього християнського джерела, яке б повідомляло про народження Христа десь, окрім Вифлиєму Юдейського.