Created with Sketch.

Група правозахисників попросила голову представництва ЄС в Україні втрутитись у «Справу паламарів»

23.09.2013, 10:06

Звернення до голови Представництва ЄС в Україні п.Томбінського написала група правозахисників, серед яких очільник Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Звернення до голови Представництва ЄС в Україні п.Томбінського написала група правозахисників, серед яких очільник Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

У зверненні наголошено, що обіцянка міліції, дана Президенту, швидко розкрити справу вибуху у Свято-Покрвоському храмі Запоріжжя, призвела до низки порушень з боку правоохоронних органів, що «несе пряму загрозу встановленню верховенства права в Україні».

«В «справі паламарів» – троє обвинувачених в організації вибуху у запорізькому Свято-Покровському храмі УПЦ 28 липня 2010 р.  Жодних доказів  причетності до вибуху немає, тільки сім «явок з повинною», від яких усі відмовилися, як тільки з’явилися справжні адвокати, а не «захисники», викликані слідчими. 

Першого хлопця, Антона Харитонова, відстороненого паламаря храму, забрали в райвідділ наступного ранку післе озвученого в телевізійному ефірі наказу Президента Януковича знайти винуватих за тиждень. Протокол затримання склали опівночі безпосередньо перед підписанням першої «явки з повинною».  Протягом наступних днів Антон написав ще три «явки».

Його брата Сергія Дьомина забрали ввечері того дня. Через добу, під час нічного допиту він зізнався у виготовленні вибухівки. Коли фахівці засумнівалися, що він міг би сам виготовити вибухівку, він написав нову «явку», згідно з якою він придбав пристрій у «невстановленої особи».

Другого паламаря – Євгена Федорченка  – затримали через кілька днів.

2 квітня 2013, попри низку порушень, які в аналогічних справах уже призвели до рішень проти України в Європейському суд з прав людини, Антона Харитонова та Євгена Федорченка засуджено до 15 років ув’язнення, Сергія Дьомина – до 14 років. 

Непокоїть ціла низка порушень процесуальних прав у цій справі.  Незважаючи на серйозні підстави вважати, що численні «зізнання» підсудних були отримані шляхом катувань, психологічного тиску та погроз, жодного розслідування не проводилося», – йдеться у зверненні.

Підписанти впевнені, що «увага ЄС до цієї тривожної справи та присутність представника Представництва ЄС в Україні на засіданні апеляційного суду Запорізької області 1 жовтня 2013 р.  дадуть усім, зокрема й українському суспільству, сильний та надзвичайно важливий сигнал».

Серед підписантів звернення: Галина Койнаш; Євген Захаров, Харківська правозахисна группа; Олег Левицький, адвокат; Наталя Беліцер, Інститут демократії імені Пилипа Орлика; Ірма Крейн.

Як повідомлялося, 28 липня 2010 року в запорізькому Свято-Покровському храмі прогримів вибух. Вибухнув пакет, що лежав біля дверей церкви. Постраждали 9 парафіян і служителів церкви, серед яких 80-річна черниця. За даними слідства, потужність вибуху в храмі була еквівалентна 300 грамам тротилу.Порушено кримінальну справу. У ході слідства затримано трьох підозрюваних, серед яких паламарі церкви. На перших допитах вони визнали свою вину. Однак через тиждень один з паламарів Євген Федорченко заявив в апеляційному суді Запорізької області, що свідчення давав під тиском слідчих.

Те, що затримані хлопці не могли вчинити вибух свідчить висновок експертизи. Люди, які поняття не мають про детонатор, і мають певні розумові відхилення, не могли виготовити вибухівку і тим більш скористатися нею. Зато такими людьми, як стверджує захисник О. Щацький, легко маніпулювати. Сама ж вибухівка була виготовлена з розрахунком не на вбивство людей, а на руйнування.

 

Читайте також
Суспільство У Польщі відлили дзвони для холодноярського козацького храму
Сьогодні, 16:21
Суспільство У Черкасах суд на митрополитом УПЦ МП Феодосієм перенесли через повітряну тривогу
Сьогодні, 15:53
Світові Колишній рабин Москви закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна
Сьогодні, 14:34
Міжконфесійне Юраш: Зустріч Предстоятеля ПЦУ з Папою - важливе продовження визнання Української Церкви
Сьогодні, 13:59