Created with Sketch.

Habemus papam Fransiscum

14.03.2013, 14:25

Папа Франциск вчора на балконі виглядав скромно, але впевнено. Переконана, нас чекає дуже цікава мандрівка.

Мені дуже сподобалося urbi et orbi Папи Франциска. “Добрий вечір, брати і сестри!” — здається так просто і тепло ще не віталися з папського балкону. Зрештою, прощання: “скоро побачимося... добраніч і гарних снів” свідчить, що це не обмовка від хвилювання, а свідомий стиль. Мені від цього стало тепло, думаю, що тим людям, під дощем, теж.

Подяка за теплоту і молитви вірним, подяка і молитва за попередника – дуже гарні жести у першій публічній промові.

“Тепер нас – єпископа і вірних — чекає мандрівка”. Кардинал Бергольо досвідчений пастир – з 1998 року він архиєпископ Буенос-Айреса. Думаю, пасторальний аспект відіграватиме ключову роль у його папському служінні. Папа наголосив тричі, що він в першу чергу – єпископ. Єпископ Рима: “тепер Римська єпархіальна спільнота має єпарха”, “перед тим як єпископ благословить своїх вірних”, “мандрівка Церкви Риму, яка у любові головує іншим Церквам”. Це просте і точне окреслення може надати нове дихання не тільки Католицькій Церкві, а й міжцерковному діалогу.

Ще один новий нетиповий (хоч дуже літургійний!) крок – прохання про молитву за себе перед благословенням місту і світу. Причому молитву мовчання. Цей новий-старий спосіб звернення до вірних і світу може бути знаком-закликом до чергового церковного оновлення, до якого мають бути причетні всі вірні, а не тільки Папа – як багато хто сподівається.

Папа засвідчив відданість єзуїтській формації, наголосивши на побратимстві. Побратимстві з Ісусом, у спільноті, у Церкві і у світі у дусі любові і довіри.

Папа вибрав нетипове ім'я – Франциск.

Франциск Асижський (1181-1226) – символ простоти, щирості, вбогості і …. реформ. “Іди і відремонтуй мій дім у руїнах” — почув він голос Христа щодо церковці св. Дам'яна на околиці Асижу. А “зремонтував” усю Церкву. Його почитають не тільки католики й протестанти, але й шанують невіруючі. Він — патрон убогих, тварин і екології.

Можливо, Папі Франциску вдасться саме своїм стилем життя – любов'ю до громадського транспорту, скромності і щирості привернути багатьох до християнства (як Блаженнішому Гузару вдається Україні). “Ісус вчив нас: виходьте. Виходьте і діліться своїм свідченням, ідіть і спілкуйтеся зі своїми братами, ідіть і діліться, ідіть і питайте. Ставайте Словом у тілі і у дусі.” — навчав своїх священників у Аргентині кардинал Бергольо. “Якщо мене оберуть папою, не їдьте у Ватикан святкувати, а віддайте гроші за квиток бідним” — останні вказівки архиєпископа Буенос-Айроса.

Кардинал був послідовним захисником бідних у Латинській Америці. Думаю, він надасть сили і послідовності голосам і досвіду людей з країн, що розвиваються. Соціальне служіння Церкви набуде нового – сподіваюся більш практичного — розвитку.

Отець Франциск Ксав'єр (1506-1552), співзасновник ордену Єзуїтів, вважається одним із найбільших місіонерів Церкви після Св. Павла. Індія, Індонезія, Китай і Японія — географія подорожей цього Франциска. Попри контроверсійність – для нас зараз – методів євангелізації, молодий єзуїт був одним із промоторів інкультурації, зокрема вивчення місіонерами мови і культури народів, до яких вони промовляють.

Папа Франциск вчора на балконі виглядав скромно, але впевнено. Переконана, нас чекає дуже цікава мандрівка.

Леся КОВАЛЕНКО,

директор Інституту релігії та суспільства УКУ

Читайте також