Created with Sketch.

Християни Європи солідарні з українським народом у їхньому праві жити у вільній країні, — заява

01.03.2023, 11:29

24-25 лютого відбулося засідання групи "Ініціатива Християн для Європи". В.о. директора Інституту екуменічних студій УКУ о. Роман Фігас та о. Томас Шварц, очільник благодійного німецького католицького фонду "Реновабіс" представили ситуацію, яка склалася після першого року повномасштабної війни Росії в Україні.

Зазначалося, що цей рік війни для українців був довгим роком трагедії і жаху, роком болючих втрат і страшних руйнувань, тривалих злочинів проти людяності та геноциду проти українського народу. Однак, це також був рік єднання, піднесення, мужності та неймовірного подвигу українського народу, міжнародної солідарності та підтримки.

"Ця війна не лише не придавила нас своїми звірствами та несправедливістю, але стала для нас поштовхом до ще більш упевненого руху до свободи та захисту цінностей: правди та свободи", — зазначив представник ІЕС і наголосив, що пошук справедливого і тривалого миру — це не лише про те, щоб перестати стріляти чи зменшити напругу між народами, але, найперше, це стосується творення нових відносин між державами, де активна солідарність, повага до законів та права унеможливлять будь-які акти агресії чи несправедливості, та дасть нового імпульсу для розвитку сталого суспільства.

У другій частині своєї зустрічі учасники ІХЄ підбили підсумки участі делегатів їхніх Церков у Континентальної Асамблеї Католицької Церкви, яка відбулася у Празі в лютому цього року на тему синодальності, — повідомляє сайт ІЕС УКУ.

Як результат обговорення та дискусій учасники групи ІХЄ напрацювали спільну заяву під назвою «Річниця Російської війни проти України: прагнення справедливого та тривалого миру в Європі». В документі підписанти висловили свою підтримку Україні, яка стала ціллю цієї війни всупереч міжнародному законодавству, в тому числі Будапештському Меморандуму.

Учасники групи є солідарні з українським народом в його боротьбі проти агресії та в їхньому праві жити у вільній країні, також визнають його право на самозахист, засуджуючи військову агресію Росії як злочин проти людства.

Повний текст заяви:

Річниця Російської війни проти України: прагнення справедливого та тривалого миру в Європі 25 лютого 2023 року

ІХЕ — Ініціатива Християн для Європи видала цю заяву, натхненна нашою спільною християнською вірою та глибоким прагненням досягнути справедливого та тривалого миру в Європі.

Ми стоїмо з Україною, котра стала ціллю цієї однорічної війни всупереч міжнародному законодавству, в тому числі Будапештському Меморандуму.

Ми солідарні з українським народом в його боротьбі проти агресії та в їхньому праві жити у вільній країні, також ми визнаємо їхнє право на самозахист. Ми засуджуємо військову агресію Росії як злочин проти людства. Цей злочин призвів до сотень і тисяч мертвих і поранених людей, включно і серед цивільного населення. Мільйони біженців втекли від цього жаху. Всі, хто бажає втекти від війни, мусить шукати захист через гуманітарні візи чи прихисток в іншій державі, згідно правил ЄС. Незліченна кількість людей стоїть перед ризиком стати жертвами цієї війни. В багатьох країнах, особливо на Глобальному Півдні, зріс рівень бідності та дошкуляє нестача їжі. Інфляція, головним чином в сфері енергетики, загострює соціальну нерівність. З християнської точки зору, ми завжди мусимо піклуватися про слабших.

1. В минулому і до сьогодні, релігії були і надалі є інструменталізовані політичною верхівкою в конфліктах та війнах. Ми твердо це заперечуємо. В ХХІ столітті релігійні спільноти повинні врешті-решт прийняти вирішальну позицію на підтримку миру. Таким чином, ми в найзрозуміліший спосіб осуджуємо той факт, що ідеологічне підґрунтя для цієї війни мало хорошу підтримку з боку лідерів Російської Православної Церкви. Замість підтримки поняття християнської мирної етики, російський православний очільник Кіріл дарував прощення. Агресивна війна більше не вважається гріхом, але службою Богові. За цей рік війни не було чути жодних закликів до примирення. Таку позицію потрібно змінити. Ми закликаємо Патріарха Кіріла припинити пропаганду війни. Всі християнські церкви та інші релігійні спільноти в Росії зобов’язані трудитися задля досягнення миру.

2. Ми закликаємо відвести російські війська з території України задля уникнення подальшого страждання солдатів по обидві сторони фронту, а також цивільних громадян. Росія розпочала цю війну і мусить її завершити, а не прагнути ескалації. Мир може бути виключно гідним та тривалим, якщо він будується на свободі, відновленні територіальної цілісності та справедливості, що також передбачає розслідування воєнних злочинів та репарації. Ми продовжуємо надіятися, що агресор недалекого минулого та теперішнього стане країною, з котрою буде досягнуто дипломатичного порозуміння — навіть якщо, це здається неможливим зараз, враховуючи брутальні та агресивні дії чинного російського уряду. Міжнародне законодавство мусить мати пріоритет над владними інтересами та правами сильніших.

3. Ми закликаємо до довготривалої підтримки України на її шляху до членства в Європейському Союзі. Ми закликаємо до відновлення України спираючись на активно виражену солідарність між країнами. Створення зеленої енергетики дозволить зменшити використання технологій викопного палива.

4. Війна проти України має імперіалістичні мотиви. Окрім постійної пропаганди та дезінформації, вона також атакує базові цінності. Руйнівного впливу зазнали ціни на енергію, що нам показує, наскільки тісним є взаємозв'язок між енергетикою та геополітикою. Водночас, кліматична криза створює величезні безпекові ризики. З цих двох причин, застосування зеленої енергетики треба негайно пришвидшити на всіх рівнях.

До початку війни та під час війни, церковні спільноти відіграли та досі відіграють ключову роль для українського суспільства. Вони забезпечують соціальну підтримку для потребуючих людей, освіту в католицьких закладах освіти та університеті у Львові, а також пасторське служіння по цілій країні. На сьогоднішній день і в майбутньому ми будемо підтримувати наших українських партнерів, щоб таким чином вони могли продовжувати їхню працю та відбудову їхньої країни. Хто хоче миру, мусить готувати його та створювати фундамент для його появи та розвитку. Саме це залишається завданням та викликом всіх християн, вірних та людей доброї волі.

Ініціатива християн для Європи (ІХЕ) — це асоціація мирянських організацій та активних християн з різних європейських країн. Головне завдання ІХЄ — включення більш чітких поглядів об’єднаної Європи у національні дебати. Мета ініціативи — плекання зустрічей християн у Європі та популяризація Соціального Вчення Церкви задля досягнення кращої спільної обізнаності та розуміння історичних і культурних відмінностей.

Читайте також
Україна і світ Окупанти готують репресії щодо українців у День вшанування пам'яті жертв Голодомору
Вчора, 11:30
Україна і світ У ПАР відбулася обʼєднана молитва за українських дітей
Вчора, 10:00
Україна і світ Відомий сунітський учений записав звернення до мусульман України
01 березня, 18:03
Україна і світ Заступник Міністра закордонних справ України відвідав Фанар
01 березня, 11:00