Created with Sketch.

"Ідея законом заборонити УПЦ МП нині точно не найкращий варіант", - Олена Богдан

28.11.2022, 10:30

Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан в інтерв’ю Фактам ICTV  прокоментувала обшуки та відкриття кримінальних проваджень щодо духовенства УПЦ МП.

Чиновниця вважає, що справи стосуються менш ніж 1% представників УПЦ МП, а не всієї Церкви.

 

Олена Богдан радить дивитися не лише на офіційні повідомлення Служби безпеки України про порушені кримінальні справи чи обшуки у священників Української Православної Церкви МП.

 

За її словами, потрібно подивитися і на загальну кількість усього духовенства УПЦ МП і дочекатися вручення підозр та судових розглядів.

 

“З боку ФСБ незмінно зберігалася зацікавленість саме в цьому релігійному об’єднанні України. Тому, звісно ж, ситуація особливо складна. Разом з тим варто пам’ятати, що в Українській Православній Церкві близько 10 тис. священнослужителів. Якщо подивитися на відсоток ми говоримо про кількість людей значно менше 1%. Але не можна казати, що це стосується абсолютно кожного вірянина чи представника духовенства”, – прокоментувала Олена Богдан.

 

Вона пояснює ситуацію тим, що будь-яке релігійне об’єднання в радянські часи було під дуже жорстким наглядом спецслужб:

 

"Власне, архиєреї не призначалися без їхнього погодження. Оскільки УПЦ була найбільшим релігійним об’єднанням – то, звісно, там і було зосереджено найбільше уваги спецслужб", – пояснила вона.

 

Богдан вважає: потрібен час, і має відбутися певний процес роз’єднання цих спецслужб і релігійних об’єднань.

 

"Беручи до уваги зацікавленість ФСБ саме в Українській Православній Церкві, і в тому, щоби позиціонувати УПЦ саме як РПЦ, і що це є певна зона “русского міра”, зрозуміло, що цьому об’єднанню найскладніше, і там є певні підвищені ризики.

 

Але вони не мають нас зробити сліпими до того факту, що коли почалося повномасштабне вторгнення, низка вірян УПЦ пішли добровольцями на фронт. Низка священників УПЦ благословили вірян іти на фронт. В храмах УПЦ моляться за перемогу України. І про це теж важливо пам’ятати", – зауважила вона.

 

Ідея заборонити Українську православну Церкву, ухваливши відповідний закон, нині точно не найкращий варіант. Це може спричинити конфлікти та дестабілізувати ситуацію в Україні, запевняє Олена Богдан.

 

Потрібно застосовувати світову практику щодо заборони діяльності релігійних об’єднань. Згідно з нею, проблеми потрібно вирішувати індивідуальною відповідальністю.

 

"Ситуація довкола цього релігійного об’єднання вказує на те, що потрібна індивідуальна відповідальність за випадки колаборації. Для того, щоб заборонити все релігійне об’єднання – потрібно довести в установленому порядку, що воно функціонує зовсім не як релігійне об’єднання, а, скажімо, як мережа ворожої пропаганди.

 

Або ж показати, що відбуваються певні системні речі, які шкодять інтересам держави, інтересам суспільства. Якщо немає таких свідчень – то відповідальність має бути індивідуальною", – резюмувала Олена Богдан.

Читайте також
Держава Глави Церков підбили підсумки року та прийняли Різдвяне вітання до українського народу
Сьогодні, 08:55
Держава Імама з Криму Раїфа Февзієва етапували із Новочеркаська
Вчора, 17:07
Держава Глава УГКЦ провів робочу зустріч із прем’єр-міністром України
28 листопада, 09:20
Держава Президент України зустрівся зі студентами УКУ
28 листопада, 08:55