Created with Sketch.

Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для ПЦУ” засудила силові методи приєднання храмів УПЦ МП до ПЦУ

22.11.2023, 09:10

Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для Православної Церкви України” оприлюднила заяву щодо подій в Черкасах. Йдеться про силовий конфлікт між вірянами УПЦ МП і ПЦУ за храм Різдва Пресвятої Богородиці, що стався 20 листопада.

Заяву за підписом архимандрита Кирила Говоруна; секретаря Синодальної богословсько-літургійної комісії ПЦУ Андрія Дудченка; релігійної оглядачки Тетяни Деркач; доктора історичних наук, експерта ДЕСС Андрія Смирнова; клірика ПЦУ Георгія Коваленка, професорки Людмили Филипович та ін. оприлюднено на Фейсбук-сторінці групи.

Парафія Різдва Пресвятої Богородиці у Черкасах перейшла до ПЦУ, а представники УПЦ МП з цим не погодилися і звільняти приміщення відмовилися. Тоді активісти ПЦУ разом із невизначеними особами вдалися до фізичного насильства.

З цього приводу члени ініціативи "10 тез для ПЦУ" заявили:

"Попри те, що головна відповідальність за вибухову релігійну ситуацію в Україні лежить на проводі УПЦ МП, застосування фізичного насилля при приєднанні храмів до ПЦУ є неприпустимим. Подібні силові акції із залученням “бойового крила”, а тим більше військовослужбовців, що пройшли фронт, є неприпустимими, якими б патріотичними гаслами вони не прикривалися.

Численні майнові конфлікти годують російську українофобську пропаганду і дискредитують православне християнство як серед невіруючих, так і серед віруючих. Понад те, свідома чи несвідома, активна чи прихована підтримка та емоційне схвалення таких методів може призвести до трагічних наслідків і навіть до збройних зіткнень на релігійному ґрунті. Ситуація на порядок ускладнюється в умовах повномасштабної війни, яку Росія розв'язала проти України".

Підписанти заяви вважають "неприпустимим підтримувати, провокувати, схвалювати та в будь-який інший спосіб толерувати “суди Лінча”, не вичерпавши всі законні цивілізовані засобі встановлення порядку і відновлення справедливості".

Вони наголошують, що першочергова відповідальність за напружену церковну ситуацію лежить на церковному проводі УПЦ МП: "Саме його політика зволікання поставила ірраціональну лояльність вірян своїй канонічній структурі вище за християнські чесноти. Люди опинилися в психологічній прірві між штучно навіяним страхом перед міфічними «розкольниками» і жахливими реаліями російської агресії, і втратили здатність приймати адекватні рішення. По факту керівництво УПЦ МП готове пожертвувати країною заради своїх корпоративних інтересів і нездорових фантазій, вперто не визнаючи, що багаторічні загравання з Росією були найфатальнішою і найтрагічнішою помилкою цієї церковної структури".

Члени ініціативної групи закликають припинити будь-які спроби насильницького захоплення будівель і просять керівництво ПЦУ їх засудити.

"Війна за храми не призведе до розширення та зміцнення ПЦУ, навіть якщо на нашому боці юридична, моральна, історична та суспільна правда. Розпалювання церковної війни в Україні б’є насамперед по нашій християнській місії, а силові акції при зміні юрисдикції нищать перспективи врегулювання міжцерковного протистояння, якому понад 30 років. Ми закликаємо припинити маніпулятивні засоби перешкоджання вільного вибору громадами УПЦ МП канонічної юрисдикції. Понад те, ми закликаємо ПЦУ виявити терпіння, стриманість, мудрість і милосердя, і не примушувати любити себе “через коліно”", - йдеться у заяві.

Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для Православної Церкви України” закликає відповідні державні органи, насамперед Державну службу з етнополітики і свободи совісті, розробити дієві механізми регулювання процесу переходів між різними релігійними структурами.

"Картинка протистояння дає нагоду російським пропагандистам вчергове заявити про “релігійні гоніння” в Україні, а нинішня інертність державних органів сприяє розпалюванню міжрелігійної ворожнечі та дискредитації доброго імені України на міжнародній арені", - йдеться у документі.

На думку підписантів заяви, законодавці могли б запропонувати більш чіткі та гнучкі можливості використання храмів релігійними громадами, які розділилися в процесі зміни юрисдикції і не знайшли спільної мови в майнових питаннях. Наприклад, встановити правила та умови почергового користування храмом, або призначити компенсацію частині громади, що залишилася без місця молитви.

Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для ПЦУ” наголошує: "Бійки і конфлікти за храмові будівлі ганьблять православне християнство. Ба більше, в такій боротьбі ПЦУ та УПЦ програє насамперед християнство в Україні... Віра не вимірюється кількістю квадратних метрів у соборі чи монастирі. За нашу нехристиянскую поведінку Господь спустошить наші храми, “відбиті у ворогів”".

Підписати заяву можна тут

Читайте також
Міжконфесійне Томос і досі муляє око РПЦ, яка сама не має такого документа, - Филипович
22 листопада, 12:02
Міжконфесійне Шість років тому Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ
22 листопада, 13:39
Міжконфесійне На Полтавщині громада УПЦ МП разом з настоятелем перейшли до ПЦУ
22 листопада, 12:40
Міжконфесійне У Чернівцях перша громада перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
22 листопада, 20:05