Created with Sketch.

Інститут історії церкви УКУ представить у Києві виставку про підпілля УГКЦ

02.03.2016, 10:52

До 70-ї річниці проведення Львівського псевдособору у 1946 році Інститут історії церкви УКУ представить виставку «До світла воскресіння крізь терни катакомб». Експозиція розповідає про історію підпілля Української Греко-Католицької Церкви.

До 70-ї річниці проведення Львівського псевдособору у 1946 році Інститут історії церкви УКУ представить виставку «До світла воскресіння крізь терни катакомб». Експозиція розповідає про історію підпілля Української Греко-Католицької Церкви.

Відкриття відбудеться 4 березня, о 13.00, в Арт-галереї Українського дому (вул. Хрещатик, 2, 3 поверх), повідомляє прес-служба УКУ.

В основі експозиції – матеріали Інституту історії церкви УКУ: спомини очевидців та активних учасників підпілля, які було зібрано протягом 1992-2009 рр., документи державних архівів, фотографії з приватних збірок. У виставці показано життєві історії представників греко-католицького клиру, чернецтва, мирян, у кожній з яких – неповторна людська доля. Всі разом вони є свідченням глибокої християнської віри та незламної вірності своїй Церкві й народу.

Хронологічно виставка охоплює період від 1939 до 1991 рр. та відображає три важливі етапи трагічної і водночас героїчної історії УГКЦ ХХ ст.: насильницьку ліквідацію, підпілля та легалізацію в 1989 році.

Виставка доповнена унікальними документами з Галузевого державного архіву СБУ. Це матеріали оперативно-розшукової справи «Рифи», велика добірка матеріалів про о. Гавриїла Костельника та Сергія Каріна-Даниленка.

За задумом авторів проекту, матеріали фотовиставки на окремих прикладах повинні узагальнити й представити становище цілої Церкви в умовах переслідувань, розкрити форми спротиву й підпільної діяльності духовенства та мирян, методи боротьби за визнання своїх прав.

«Цією виставкою Інститут історії Церкви УКУ висловлює подяку всім відомим і невідомим мученикам та ісповідникам віри, які своїм життєвим подвигом спричинились до того, щоб Українська Греко-Католицька Церква відродилась на українській землі оновленою та збагаченою», – розповідає директор Інституту історії Церкви УКУ Світлана Гуркіна.

Виставка «До світла воскресіння крізь терни катакомб» триватиме до 18 березня 2016 року.

Історична довідка

У ХХ ст. мільйони українців стали жертвами не лише воєн чи збройних конфліктів, але й тоталітарних систем та пропагованих ними людиноненависницьких ідей. Жертвою навмисного переслідування релігії та свідомого насадження атеїзму стала й Українська Греко-Католицька Церква (УГКЦ).

Організовану радянською владою та її репресивними органами розправу над непокірною Церквою довершив так званий Львівський «собор» 1946 року, згідно з ухвалами якого вона перестала офіційно існувати і «возз’єдналася» з Російською Православною Церквою.

Ліквідована та заборонена сталінським режимом УГКЦ розпочала нову сторінку своєї історії – історію мужнього та героїчного спротиву. Боротьба греко-католиків за пошанування своїх громадянських прав стала не лише складовою частиною протистояння тоталітарному режимові, але й процесів демократизації та українського національного відродження наприкінці 1980-х років.

 

Читайте також
Суспільство Патріарх УГКЦ розповів, як молиться під час ракетних обстрілів
Сьогодні, 12:29
Суспільство Олександру Усику заборонили на ринзі цілувати хрест
Сьогодні, 12:18
Суспільство РПЦ виступила проти багатоженства на Росії
Сьогодні, 11:46
Суспільство Російський обстріл пошкодив каплицю УГКЦ на Харківщині
Сьогодні, 11:22