У колишньому будинку церкви Святих Апостолів Петра та Павла, яка була закрита за часів атеїстичного радянського режиму, на колишній Петропавлівській вулиці в Одесі нині працює Одеський християнсько-гуманітарний університет. Пропонуємо до уваги інтерв'ю з його ректором.
У колишньому будинку церкви Святих Апостолів Петра та Павла, яка була закрита за часів атеїстичного радянського режиму, на колишній Петропавлівській вулиці в Одесі нині працює Одеський християнсько-гуманітарний університет. Пропонуємо до уваги інтерв'ю з його ректором.
- Прошу розповісти про історію створення християнського гуманітарного університету в Одесі. Що може одержати студент, який має бажання навчатися у цьому університеті?
- Наш університет було засновано 1997 року пасторами Одеської Пересипської церкви Євангельських християн баптистів та професорами з Москви і Одеси, які були зацікавлені у розвитку вищої християнської освіти в Україні. Перший набір був 1998 року.
Ми знаємо, що подібні університети є в Росії, в Україні (Києві, Донецьку), але вони відрізняються від нашого в Одесі і ґрунтуються на викладанні Слова Божого. Вони не дають світської освіти, а ми вважаємо це великою втратою.
Першочергове призначення нашого університету є співтовариство викладачів та студентів. Це записано у нас у Статуті. Ми створені для самоосвіти своїх членів.
Самоосвіта відрізняється від звичайної освіти. Ми відкриті не лише для віруючих, але й для невіруючих. У нас менше виділено аудиторних годин, більше вивчаємо підручників, посібників. Всі курси забезпечені власними методичними посібниками, які одержує кожен студент.
Заняття у нас проходять у різних формах: тренінги, консультації, практичні заняття, обговорення матеріалу, який студент вивчає самостійно, користуючись розробленими нами учбовими програмами.
Християнських університетів у світі кілька сотень. Вони відомі високим рівнем освіти. У рейтингу провідних університетів світу перші три місця займають християнські університети - Гарвардський, Кембріджський, Оксфордський, Єльський та інші. Ми вважаємо, що наша модель освіти є більш демократичною.
Викладачі відчувають наскільки ефективно вони працюють зі студентами. Під час навчання ми можемо робити певні корективи. Студент може підійти до ректора і висловити свою думку про методи викладання того чи іншого предмету.
В Одесі велика кількість фахових професорів, доцентів, які хотіли б у нас працювати. Беремо на роботу тих, кому близька християнська мораль.
- Закінчивши, наприклад, факультет журналістики вашого університету студент може піти виключно шляхами християнської журналістики, чи може також працювати у світських виданнях?
- Як правило, у студентів є вибір. У них є відповідна підготовка. Що стосується журналістики, то, крім християнських журналістів, ми готуємо журналістів-психологів, журналістів-економістів, журналістів-юристів, але всі вони проходять поглиблене вивчення християнських дисциплін, світосприйняття, етики, бібліології. Ми готуємо людей щоби у них було вірне світосприйняття, а саме - християнське.
- Ваш університет існує на пожертви чи вступні внески?
- За Статутом у нас є добровільні внески - це те, що необхідне для функціонування університету. Ми рекомендуємо студентам шукати спонсорів. Віруючі студенти звертаються до своїх церков, до місіонерів. Багато є випадків, коли люди доброї волі сплачують за навчання тих чи інших студентів.
Знаючи економіку освіти багато хто дивується як ми ще існуємо, розвиваємося? Відповідь на це - наявність у керівництві фахових економістів, які допомагають нам максимально ефективно використати наявні ресурси.
- Чи маєте підтримку влади?
- Наш університет добре знають у багатьох країнах світу - у Європі, в Америці. Молитовно нас підтримують церкви різних конфесій. Оскільки ми вважаємо, що займаємося справою державної ваги, то розчаровані, що не бачимо підтримки з боку влади.
Існує непорозуміння. Присутність нашої позиції і переконання про необхідність реформи вищої школи в Україні - створює для нас багато проблем. Ми вважаємо, що маємо залучати західні, світові стандарти освіти. Перша реакція влади була сумною. До університету приходили працівники СБУ, обласного управління освіти, управління юстиції. Нам казали, що ми працюємо незаконно, незважаючи на те, що Статут наш затверджений органами юстиції і відповідає законодавству.
Більше року ми знову відчуваємо тиск з боку різноманітних структур, які знову безрезультатно намагаються довести, що наша діяльність є поза українським законодавством.
Ми не підпорядковані Міністерству освіти. Але у цивілізованій країні вільному воля, законодавство України передбачає можливість створення громадських університетів, які не підлягають податку на прибуток.
Вважаємо, що якщо українське суспільство прийме християнське світосприйняття, не буде відбуватися тих речей, які нині відбуваються, коли грабують державну власність, гроші, процвітає хабарництво та корупція. Україна не мала б такий імідж у світі, якби у більшості людей була християнська освіта. Через наших випускників ми зможемо змінити наше суспільство.
Спілкувався Ігор CТОЛЯРОВ,
Одеса, 26 лютого 2003 р.