Created with Sketch.

Історик Ярослав Грицак дав оцінку "путінському християнству", замішаному на православ′ї та комунізмі

18.08.2020, 12:30

Ярослав Грицак — історик та професор Українського католицького університету в інтервю "Релігійній правді" говорив про роль Церкви, як модеруючої сили в  сучасному суспільстві. Історик навів приклади держав, у яких Церква у важливі моменти ставала  рушійною силою зміни вектору їх розвитку.

Ярослав Грицак піддав критиці також путінський "русский мир" з його викривленими християнськими цінностями.

"Є питанням, до якого світу належатиме Україна – особливо, у міру того, якщо буде наближатися до Європи. Ми звикли дивитися на Україну як на країну з високою релігійністю. Але це не відповідає реальності. За частотою абортів Україна двадцять років до і після падіння комунізму випереджувала Європу, включно з такими секулярними країнами як Франція чи Швеція – а Росія зараз випереджує Україну. Тим не менше Росія виставляє себе лідером консервативних цінностей і хоче змусити Україну залишитися – якщо не ласкою, то силою – в «русском мире». Честертон колись казав, що якщо людина перестає вірити в Бога, вона не перестає вірити взагалі – просто місце Бога займає примітивна чортівня: гороскопи, вампіри, зомбі, нове язичництво, сцієнтизм і т.п. Це власне те, що робить Путін – заміняє християнство сумішшю православ′я і ностальгією за комунізмом", - сказав історик.

Він пригадав Євромайдан і дискусію в УКУ, чи треба Україні йти у Європу, якщо Європа є такою секулярною? Тодішній ректор УКУ, а теперішній владика Борис Гудзяк, дав дуже добру відповідь: "Ми йдемо в Європу не лише для того, щоб міняти Україну – але й для того, щоб міняти саму Європу".

"Якщо ми хочемо звести наше життя лише, словами Чеслава Мілоша, до «папи, люлю, каки», то матимемо секулярну Україну в секулярній Європі. Якщо ж ми приймемо, що ми маємо не лише тіло, але й душу, і вона має свої потреби, то є шанс, що й Україна, і Європа будуть іншими", - наголосив Ярослав Грицак.

Він навів прикад Польщі, акцентуючи на тому, що вона не стала би країною, яка першою вийшла з комунізму, яка зуміла зробити реформи, якби не тодішня Польська Церква, такі фігури як Папа Іван Павло ІІ та о. Юзеф Тішнер, катехит «Солідарності», як краківське середовище лібералів-християн навколо газети «Тигоднік повшехний» і журналів «Знаку і Вєнзь», фігур Чеслава Мілоша, який був дуже християнским поетом, Лешека Колаковського, одного з найбільших філософів і богословів наших часів.

Ярослав Грицак нагадав і про популярність блаженішого Любомира Гузара: "Він був главою Греко-Католицької Церкви, але коли він говорив, його слухали всі – і православні, й атеїсти".

Читайте також
Суспільство Священик РПЦ покинув парафію та дружину й поїхав воювати в Україну
Сьогодні, 11:14
Суспільство Наші храми зруйнували за "наводкою" священиків УПЦ МП, - митрополит Сергій (Горобцов)
18 серпня, 14:04
Суспільство В Одесі ТЦК спочатку "мобілізував" священика УПЦ МП, а потім "демобілізував"
18 серпня, 14:49
Суспільство В Івано-Франківську вперше з початку війни встановлять різдвяну ялинку
18 серпня, 14:04