Сьогодні у музеї-підземеллі Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Львівської архиєпархії УГКЦ відкрилася виставка християнських реліквій XII-XV століття “Ars sacra: Подорож у середньовіччя”. Урочиста частина відбулася в храмі, щоби забезпечити карантинні вимоги, після чого присутні змогли познайомитися з експонатами у музеї.
Львівські колекціонери Олександр Свіщов і Юрій Котик передали як дарунок Гарнізонному храму 33 натільні хрестики, медальйони та енколпіони з недорогоцінних металів з XII-XV ст. та пізніших століть. Вони експонуються в окремій кімнаті музею у підземеллі храму.
"Українська культура має надзвичайно багату давню церковну традицію періоду України–Руси. Львівським колекціонерам вдалося врятувати унікальні реліквії, виконані у металопластиці – техніці створення рельєфних зображень на різних металах. Врятовані колекціонерами предмети є унікальним свідченням історії духовності та становлення християнства в Україні. Ці речі вдалося зберегти попри війни, руйнування і пограбування церков, плюндрування святинь. Час повертати реліквії Церкві", — розповів настоятель Гарнізонного храму о. Тарас Михальчук.
"Я хочу насамперед подякувати авторам цієї колекції за те, що ці хрестики і медальйони залишилися в Україні, що ви їх врятували від того, що вони могли поїхати десь закордон. Тому що це є дуже цінна колекція, — сказав на відкритті виставки єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, владика Степан Сус. — Дивлячись на ці хрестики і медальйони, справді відчуваєш, що торкаєшся історії людської душі. Адже кожен з них хтось замовляв, хтось їх тримав в руках, хтось їх освячував. І беручи до рук ці святі реліквії, людина перш за все довіряла себе Богові, хотіла щоб Господь її захищав, щоб Господь провадив нею. Ця виставка — це історія української християнської душі. Ми не знаємо власників, хто ці хрестики носив. Але, починаючи з ХІІ ст., ми можемо простежити як розвивалося мистецтво зображення святих на цих медальйонах і хрестиках".
Владика Степан також звернув увагу, що крім духовної та історичної складової, є ще просвітницька — ці речі будуть не лежати в домашніх колекціях, а нестимуть інформацію всім, хто відвідує музей, зокрема, школярам, щоби вони наочно пізнавали нашу духовну спадщину.
З вітальними словами виступили голова Львівської облради Ірина Гримак і львівський міський голова Андрій Садовий. Генерал-лейтенант Павло Ткачук, начальник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, нагадав, що цього року виповнюється 10 років з часу відновлення богослужінь у храмі свв. Петра і Павла та заснування у ньому Центру військового капеланства.
"Колекціонери ніколи не афішують своєї діяльності. Вони переважно збираються у своїх товариствах, досліджують різні артефакти. Можна збирати різні предмети, але ті, які ми даруємо в цей храм, — це духовні предмети і вони мають належати в першу чергу церкві. Кожен предмет має свою маленьку історію. І це духовність, яку ми маємо передати для наших наступних поколінь", — сказав один з меценатів Юрій Котик. Він також висловив сподівання, що знайдуться й інші меценати, які підтримають таку співпрацю з Гарнізонним храмом.