Каплицю Боїмів у Львові готують до реставрації

09.01.2021, 12:42
Культура
Каплицю Боїмів у Львові готують до реставрації - фото 1
У Львові готуються до реставрації однієї із найвизначніших  пам’яток XVIІ – каплиці Боїмів. Цього року планують виготовити проєктно-кошторисну документацію та, можливо, відреставрують скульптуру скорботного Христа, що на даху будівлі.

Про це у коментарі Тvoemisto.tv розповіла керівниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.

Каплицю збудували у 1611 році на території тоді ще міського цвинтаря, поруч із латинської катедрою. Зводили її як родинну усипальницю на замовлення львівського купця Георгія Боїма. За ці чотири сотні років каплиця збереглась доволі добре. Цього року її детально досліджують, аби нарешті відреставрувати. Торік зробили 3D-моделінг – це детальна модель каплиці зовні і всередині. Завдяки 3D-скануванню видно такі деталі, які не можна було побачити просто так.

У грудні 2020 встановили спеціальні датчики, які впродовж року вимірюватимуть вологість, температуру повітря, вуглекислий газ, пил. Після детальних досліджень виготовлятимуть проєкт для реконструкції пам’ятки. Ймовірно, його вдасться виготовити цього року, лише після цього її реставруватимуть.

«Зараз лише досліджуємо. Зробили докладні лазерні обміри інтер’єру і екстер’єру. Поставили також 9 датчиків усередині і назовні. Потім будемо робити підсумки, на основі досліджень займемося проєктною документацією. На це піде рік. Також цього року хочемо дослідити докладніше стан скульптури Христа. Якщо її треба першочергово робити, то будемо вирішувати чи знімати, чи на місці працювати», – розповідає Лілія Онищенко.

Усі дослідження – 3D-моделінг та встановлення цих систем моніторингу проводять за кошти Міністерства культури Польщі. У 2017 році у каплиці Боїмів відновили двері, на це також не використовували бюджетних коштів. Вартість робіт тоді сягала більш 2 тисяч євро, їх фінансувала у рамках проєкту «Муніципального розвитку та оновлення старої частини міста Львова» організація GIZ.

«Ця каплиця дуже складна пам’ятка, до всіх ми так не підходимо. До неї років 20 добираються, якісь обміри робили, але до робіт так і не дійшли. Те, що ми зробили двері, це вже дуже добре. Також років п’ять тому ми робили захист дерева від шашелю, бо він всередині дуже все псував. Зараз вже маємо базу, щоб робити реконструкцію», – пояснює вона.

Реконструкцію, каже Лілія Онищенко, проводитимуть за кошти міста, також шукатимуть меценатів.

«Це мільйони, там кожен сантиметр – це твір мистецтва, це суцільна кам’яна різьба. Також вартісною буде відновлення скульптури Христа», – каже вона.

До речі, стан самої каплиці досить непоганий. Лілія Онищенко каже, що там доволі сухі підвали, не протікає дах.

«Камінь фасаду чорний від часу, але нема великих сколів, втрат. В інтер’єрі також все досить нормально. Є проблема зі скульптурою, є проблема з вікнами. Ми не знаємо, як вони тримаються. Хочемо брати вишку і дослідити», – додає вона.

Додамо, каплиця Боїмів оповита загадками. Там переважно відправляли служби за упокій, а у криптах усипальниці спочивали три покоління Боїмів. Усього в усипальниці було поховано 14 членів родини Боїмів. Згодом, у XIX столітті усі поховання з центральної частини міста перенесли на нові львівські цвинтарі – Личаківський і Стрийський, де ж саме поховані Боїми не відомо.

Також особливою є скульптура Христа, він сидить і наче у глибокій задумі, чи то сумі дивиться на місто підперши голову рукою. «Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє» – ці слова написані латиною під двометровою скульптурою задумливого Ісуса на даху каплиці.