Як повідомив 12 листопада настоятель Києво-Печерської лаври ПЦУ архимандрит Авраамій, з початком Різдвяного посту, тобто з 15 листопада, лавра переходить на новоюліанський календар. У ПЦУ це назвали вірним вибором.
"На численні прохання парафіян Києво-Печерської Лаври, з благословення Священноархимандрита Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженнійшого Митрополит Епіфаній, з 15 листопада (початок Різдвяного посту) Лавра переходить на використання новоюліанського календаря, який є основним для нашої Помісної Церкви", — зазначив на своїй фейсбук-сторінці о. Авраамій.
Як зауважив РІСУ архимандрит, "ми з Блаженнішим не хотіли робити поспішних кроків, що і власне було з юліанським календарем до цього часу. Але запит суспільства дійсно є іншим, все те, що повʼязує з агресором, люди навіть і чути не хочуть. От тому і сьогодні відбулася така подія, на котру чекали дуже багато вірних ПЦУ".
Як відомо, з 1 вересня, початку нового Літургійного року, Православна Церква України перейшла на новоюліанський календар.
Помісний Собор ПЦУ 27 липня 2023 затвердив Постанову Архиєрейського Собору від 24 травня 2023 р. «Про врегулювання календарного питання в Православній Церкві України» та зміни, внесені у зв’язку з цим до офіційного Церковного календаря Православної Церкви України.
Як йдеться у документі, "з огляду на пастирську доцільність для релігійних громад та монастирів, які виявлять бажання і надалі дотримуватися юліанського («традиційного») календаря, за ікономією дозволити таким парафіям і монастирям, які належать до Православної Церкви України, за рішенням їхніх парафіяльних зборів (духовних соборів монастирів) продовжити використання юліанського календаря. Рішення про це має бути підтримане не менше, ніж двома третинами членів відповідної громади та належним чином документально оформлене".
Києво-Печерський монастир ПЦУ, керуючись цим пунктом положення, залишився й надалі на юліанському календарі.
В ПЦУ привітали таке рішення братії.
"Як на мене, ідея залишити Києво-Печерську Лавру Православної Церкви України на старому стилі була невдалою спробою простягнути відкриту руку тим ченцям, щодо яких були сподівання, що це полегшить їх вихід з московського патріархату, — прокоментував РІСУ це рішення ректор Відкритого православного університету Святої Софії Премудрості Божої протоєрей Георгій Коваленко. — В реальності, судячи з пояснення братії нашої української Лаври, вони стикнулися з ситуацією, коли спільнота, яка готова відвідувати і молитися в українській Лаврі, не бажає мати нічого спільного з московською церквою і її календарем, а бажає жити в одному богослужбовому ритмі з усією Православною Церквою України. Саме тому братія Лаври зробила вірний вибір між ілюзією переходу декількох монахів з МП і реальністю тисяч українських вірних, які хочуть бачити Лавру українською без напівтонів".
Нагадаємо, що новоюліанський календар використовують 11 з 15 Православних Церков світу. Також за ним живуть румуномовні парафії УПЦ МП на Буковині, оскільки Румунська Православна Церква також керується цим календарем.