Київський міський голова Віталій Кличко закликав міську раду перенести розгляд питання про виділення землі для облаштування вхідної групи майбутнього меморіалу в Бабиному Яру.
Як повідомляє Укрінформ, про це Кличко сказав на засіданні Київради у вівторок.
«Пропоную перенести питання, навколо нього великий резонанс, обговорення в суспільстві отримала тема меморіалу у Бабиному Яру. Чимало спекуляцій і маніпуляцій довкола цього. Тому пропоную не розглядати сьогодні на засіданні і перенести питання виділення земельних ділянок для облаштування вхідної групи майбутнього меморіалу», - сказав Кличко.
За його словами, спочатку потрібно провести окремі депутатські слухання, де Фонд «Бабин Яр» представить концепцію проекту та відповість на запитання, що хвилюють суспільство.
«Переконаний, що ми повинні це питання розібрати, кожен з депутатів має отримати чіткі відповіді на запитання, які є», - додав він.
Кличко зауважив, що реалізація цього проекту має відбутися спільно та під контролем держави.
25 січня 2021 року Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» презентував художню концепцію майбутнього музейного комплексу в Києві, що складається з синагоги, центру реабілітації, інсталяцій та освітніх просторів.
У пресслужбі центру зазначили, що над концепцією працювала міжнародна група з-понад 20 авторів під керівництвом художнього директора Меморіального центру Іллі Хржановського.
Спонсорами проекту є російські бізнесмени Михайло Фрідман, Герман Хан, Павло Фукс. Пізніше до них доєднався Віктор Пінчук.
Водночас відомі діячі мистецтва, учені, громадські активісти звернулися до мера столиці і Київради з відкритим листом, в якому закликають не підтримувати російський проєкт меморіалу Бабин Яр і не передавати йому землю в користування.
На думку підписантів, є підстави «вважати, що цей приватний російський проєкт є черговою спецоперацією гібридної війни». Зокрема, вони зауважили, що у листі СБУ від 22.01.2021 р. ідея Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» про створення меморіальної синагоги на території Кирилівського кладовища у Бабиному Яру згадана «як потенційно небезпечна для міжнародного іміджу України».
Державну концепцію меморіалізації території Бабиного Яру розробляли на замовлення Кабінету міністрів із 2017 року. Над нею працювало близько двадцяти істориків під керівництвом заступника директора Інституту історії України НАНУ Геннадія Боряка.
Першу версію державної концепції презентували на початку 2019 року. За два роки вона була представлена іноземним рецензентам. Вони здебільшого дали позитивні оцінки, але також звернули увагу на недопрацювання. Автори концепції внесла правки та доопрацювала документ. Зараз він на фінальній стадії, остаточний варіант концепції презентують публічно на початку березня, повідомляє Духовний фронт України.
Раніше співголова Асоціації єврейських організацій та общин України (ВААД) Йосиф Зісельс наголосив, що будівництво тимчасової меморіальної синагоги в Бабиному Яру на місці Кирилівського православного кладовища є черговою спробою Росії спровокувати конфлікт між національними меншинами України.
Детальніше про це читайте у матеріалі Нове старе протистояння або Два проєкти над Бабиним Яром.