З нагоди 20-ліття проголошення Кодексу Канонів Східних Церков Товариство українських каноністів (ТУК) проведе урочисту конференцію. Відбудеться захід 26 листопада 2010 року в приміщенні Українського католицького університету у Львові. Участь в ньому візьмуть Глава УГКЦ, єпископи, ректори інститутів, університетів та семінарій, голова церковного трибуналу РКЦ, а також вірні.
«Кодекс Канонів для Східних Католицьких Церков базується на 2000-літній традиції Христової Церкви. Упродовж 20 років, відколи Апостольська столиця прийняла рішення про проголошення документу, кожна Східна Церква мала нагоду випробувати його у своїй душпастирській діяльності та у своєму духовному житті. Водночас існує необхідність удосконалення деяких положень або навіть доповнення Кодексу окремими статтями, оскільки цей документ регулює і відображає життя Церкви, яке є досить динамічним», – говорить владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду єпископів УГКЦ.
«Якщо порівнювати з тисячолітньою історією Церкви Христової, два десятки років – не надто багато», – каже Голова ТУК о. д-р Роман Шафран. – Відтак вважаю знаменним співпадіння дат, адже щойно 20 літ тому наша Церква вийшла з підпілля. За цей період відбулася велика еволюція в усвідомленні єпископами, священиками та вірними суті й ролі УГКЦ. Чимала заслуга в цьому Блаженнішого Любомира, який дуже багато робить, щоб вірні відчували, наскільки їхня участь в питаннях розуміння своєї Церкви важлива».
Як йдеться у повідомленні Департаменту інформації УГКЦ, Кодекс канонів – документ, спільний для всіх Східних Церков. Він має 1546 канонів. Водночас в багатьох приписах, де є відмінності, кожна Східна Церква, в тому числі й УГКЦ, використовує власне партикулярне право.
З нагоди 20-ліття існування документу, в Римі, ще на початку жовтня цього року, з ініціативи Папської Ради законодавчих текстів (у співпраці із Конгрегацією для Східних Церков, Папською Радою сприяння єдності християн та Папським східним інститутом) відбувся Науковий симпозіум, який зібрав понад 400 учасників – відомих знавців канонічного права з різних країн світу.
Під час зустрічі Папа Бенедикт XVI наголосив, що 20-річчя проголошення Кодексу є не лише урочистим святкуванням, але в першу чергу нагодою для усвідомлення – Священні Канони первісної Церкви, які лежать в основі Кодексу Канонів Східних Церков, спонукають вірних зберігати власну ідентичність, яка є водночас східною та католицькою. Відтак Кодекс – фундамент правової системи усіх православних Церков. І така спільність, підкреслив Понтифік, дозволяє Східним Католицьким Церквам робити великий вклад в розвиток екуменічного діалогу.