Ось вже 5 років як 80-річний киянин, екс-депутат, в'язень радянських таборів Микола Горбаль у селі Литячі на Тернопіллі ремонтує давній костел 19-го століття.
Тут він провів дитячі роки. Розповідає, сумління і біль не давало йому спокою довгі роки за те у що перетворилося колишнє місце молитви, передають Тернополяни.
Отож, у 2017 пан Микола розпочав роботи із повернення костелу його істинного обличчя. Із споруди та подвір’я вивезли 26 причепів сміття та непотребу, яке тут назбиралося за багато десятиліть. До слова, звели храм звели наприкінці 19 століття, тоді у селі було близько 30 польських родин. А після їх депортації під час Другої світової війни, костел перетворили на колгоспний склад, згодом приміщення взагалі закинули.
Як розповідає його син Андрій, на татове звернення до римо-католицького єпископа щодо своєї ініціавити, отримано відповідь, що римо-католиків у тій місцевості немає, і храм передають греко-католицькій громаді села. Планується, що храм буде освячено іменем Папи Івана Павла ІІ.
Гроші, які потрібні на відновлення храму, Микола Горбаль збирає самостійно, відкладає зі своєї пенсії. За 5 років він вклав близько 800 000 гривень у ремонт споруди і просить у Бога лише здоров’я, щоб завершити розпочату справу.
"По-перше, святиня повинна повернути собі попередній статус: стати святинею, а не сільським смітником. Замість духу спустошення там має оселитися Дух Святий. По-друге, відреставрований українцями костел мусів би стати символом порозуміння і зближення двох народів, польського і українського, місцем діалогу двох культур. По-третє, можливо цей храм стане екуменічним центром зближення Христових Церков, де зможуть відправляти Богослужіння різні Християнські Церкви. З Божої ласки усяке може статися. А може це стане місцем для концертів духовної музики. У цьому храмі не було органу, але була фісгармонія. Можливо, згодом вдасться придбати цей інструмент", - каже Горбаль.