«Кожне слово, яке прозвучить на ХІV Екуменічному тижні, може змінити мислення громадян», - о. Богдан Прах
Під час форуму відбуваються різнопланові міжнародні події: конференції, семінари, панельні дискусії та презентації з напрямків:
- екологія (збереження лісів, біорізноманіття, екосистем суші та води, завершення ери викопного палива, зміни клімату);
- економіка та бізнес (сталий розвиток та роль бізнесу, Європейський Зелений Курс);
- екуменічний і міжрелігійний діалог та цілі сталого розвитку;
- інклюзивність;
- питання миробудування;
- богословські заходи: презентація книги та ін.
Всі події відбуваються на платформі Zoom.
Сьогодні, у другий день форуму, відбудеться дискусія «Зміна клімату та сталі міста: виклики, потреби та можливості». Участь у дискусії візьмуть:
● Анатолій Смалійчук, кандидат географічних наук, доцент кафедри фізичної географії географічного факультету Львівського національного університету мені Івана Франка;
● Олена Смалюх, т. в. о. начальника відділу метеопрогнозів Львівського регіонального центру з гідрометеорології.
Йтиметься про те, як адаптувати міський простір до наслідків кліматичних змін.
Другий день ХIV Екуменічного соціального тижня також стартує сесією Українського християнського академічного товариства (УХАТ). Тема першої частини зустрічі – «Екуменізм мучеників: поціновуючи спільну історію мучеництва».
Серед доповідачів:
● Дідьє Ранс, диякон УГКЦ, історик, досвідчений письменник, опублікував орієнтовно 30 книг;
● д-р Джермано Марані ТІ, проф. Папського східного інституту, запрошений проф. Папського Григоріанського університету, проф. міжконфесійного богослов’я Папського латеранського університету, консультор і постулятор Конгрегації в справах святих;
● д-р Антуан Аржаковський, співдиректор Департаменту політики та релігій Коледжу Бернардинів, м. Париж;
● арх. Йов Ґеча, архиєпископ Вселенського Патріархату, постійний представник Вселенського Патріархату при Всесвітній раді Церков і декан Інституту вищої освіти православної теології в м. Шамбезі, Швейцарія.
Доповідачі поділяться історією мучеництва і його впливом на розвиток суспільств, на його єдність через призму розвитку екуменічних стосунків. Учасники продемонструють революційні впливи мучеників на історію суспільств, проведуть паралелі щодо сучасної ситуації і що така реальність означатиме в майбутньому.
Тема другої частини засідання – «Спільне свідчення під час радянського переслідування за віру: досвід православних, католиків та протестантів».
Серед доповідачів:
● д-р Олег Турій, проректор із зовнішніх зв’язків, директор Інституту історії Церкви, завідувач кафедри церковної історії Українського католицького університету;
● д-р Константин Сігов, директор Центру європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера»;
● д-р Михайло Черенков, проф. Українського католицького університету, віцепрезидент з питань стратегії Міжнародної християнської асоціації «Місії Євразія»;
● д-р Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій Українського католицького університету.
У 2021 році українські католики відзначали 75-ту річницю Львівського псевдособору 1946 року, який призвів до ліквідації УГКЦ. Однак переслідування за віру зазнали всі українські конфесії за часів СРСР. У в’язницях і таборах християни жили в єдності навколо Христа, де конфесійні бар’єри часто стиралися, а забобони та стереотипи щодо представників інших конфесій зникали. Вони стали свідками «живого екуменізму», який є спільною спадщиною усіх християн, адже їхні вчинки віри – це прецедент християнської єдності.
На жаль, за словами організаторів, цей досвід не відображено, ані впроваджено у міжконфесійні відносини пізніше, коли свобода сумління була надана в роки після перебудови та незалежності України. Тому одним із завдань цього семінару буде з’ясувати, що завадило його актуалізації. Чи може цей досвід бути життєво важливим для налагодження відносин між українськими конфесіями в наш час? Як наголошують організатонри, важливо витягти пам’ять про переслідування та мученицьку смерть за віру з шаф кожної окремої Церкви та сприймати це як загальнохристиянське досягнення. Останнє може стати джерелом натхнення у пошуку миру та взаєморозуміння між українськими конфесіями, які досі часто поневолені упередженим ставленням одна до одної.
Детальніша інформація: esweek.org.ua/ua
https://www.facebook.com/esweekucu
Екуменічний соціальний тиждень (ЕСТ) – Всеукраїнський суспільний форум, який прагне об’єднати ресурси громади, влади, соціальних організацій, Церков, ЗМІ та освітян навколо вирішення актуальних проблем суспільства, базуючись на загальнолюдських цінностях та Соціальній доктрині Церкви, стимулюючи екуменічний діалог у соціальній сфері.