Кремлівське побєдобєсіє має на меті водночас заперечувати та виправдовувати окупацію половини Європи, - Євстратій (Зоря)

11 травня, 17:48
Суспільство
Кремлівське побєдобєсіє має на меті водночас заперечувати та виправдовувати окупацію половини Європи, - Євстратій (Зоря) - фото 1
Речник ПЦУ вважає "путінською модою"  називати кожен щорічний військовий парад - «Парадом Победы», бо для нього, як реконструктора російсько-радянської імперії, кожного 9 травня знову і знову повторюють сталінсько-жуковський парад. Парад же Победы», наголошує архиєпископ, був взагалі один - той, який у червні 1945 р. приймав Жуков.

Про це архиєпископ Євстратій (Зоря) написав у Фейсбук.

Він висловив низку міркувань, для чого режиму в Кремлі цей угар «Великой Победы»:

1. Насправді Путін святкує не «ту» перемогу, а якусь уявну, можливу, омріяну перемогу над узагальненим «Заходом». Адже зараз розмальовки «На Берлин!» - це не про травень 45-го, а про уособлення НИНІШНЬОЇ об’єднаної Європи.
Не маючи реальних досягнень, які би свідчили про успішність путінського проекту для Росії у його порівнянні з Європою - Кремль через культ «Великой Победы» намагається нав‘язувати співвітчизникам і пострадянському простору ірраціональне відчуття вищості Росії над НИНІШНЬОЮ Європою. Так само, як перемога над Наполеоном аж до часу кримської катастрофи давала Російській імперії домінантні відчуття.
2. «Можем повторить!» - це ще одна мета «побєдобєсія». Нав‘язування суспільству думки, що війна для Росії - це лише перемога, «на чужой земле, малой кровью». Що воювати, зокрема з Європою - «це добре», це «те саме», що було у 1940-х.
3. Реконструкторство «золотого часу» СРСР.
Формування культу «Победы советского народа в Великой Отечественной войне» припало якраз на роки молодості Путіна, на час відносної стабільності та певного добробуту (особливо у порівнянні з часами при Хрущові чи після Брєжнєва). Тому нинішній кремлівський культ має на меті резонувати у покоління тодішніх піонерів-комсомольців з ностальгією про молодість і «стабільність», про «великую страну».
4. Свідоме обмеження «Победы» лише рамками «Великой Отечественной войны» має на меті вирвати її з контексту Другої Світової війни, в якій СРСР був до 1941 р. союзником Гітлера, в якій так само, як і нацистська Німеччина чи фашистська Італія - безпідставно нападав на сусідні країни і окуповував їхні території.
5. І останнє - хоч і не за значенням, але не хочеться писати більше.

За словами Євстратія (Зорі), кремлівське побєдобєсіє має на меті водночас заперечувати та виправдовувати окупацію половини Європи. Багато країн, захоплених нацистами у 1938-41 роках, стали свобідними ЛИШЕ через 45 років після «Великой Победы». Червоний прапор зі свастикою у 1944-45 роках в половині Європи змінив інший червоний прапор - з серпом і молотом. Разом з тим, владика наголошує, що не можна заперечувати значення перемоги над нацизмом. Хоча це і складно, особливо з огляду на вал кремлівської пропаганди, яка паразитує на Перемозі.