Митрополит УПЦ МП в Запоріжжі Лука Коваленко заслужив собі “славу” одіозного публічного діяча і неприхованого функціонера “русского міра”. Його участь у сюжетах російської пропаганди та незасудження російської агресії є відомими.
Проте тісна співпраця з кадровими рашистськими пропагандистами, які в свою чергу є друзями міжнародного терориста, чеченського царика Кадирова та обслуговують його “уряд”, — це вже ознака крайньої міри деструктивності, аморальної прірви і безпекової загрози. І здавалося б, такі факти мали бути неможливі в Україні. Але вони — гірка реальність і нині, наприкінці 12-го року війни.
А для початку наведу слова предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія Березовського, звернені до митрополита Луки Коваленка 16 листопада 2025 р.: «Ваше служіння стало джерелом духовного укріплення для багатьох: через Вашу турботу, розсудливість і батьківську увагу вірні знаходять утіху, духовне натхнення і надію»… Зафіксуймо собі це як показник їхньої однодумності і спільної справи, і до Луки ще повернемося трохи згодом.
А тим часом звернімо увагу на блондинку на світлинах. Це – Драґана Тріфкович.
Тут вона – у статусі члена журі конкурсу «Золотое перо» в Чечні у грудні 2025 р.! Драґана із захопленням розповіла в інтерв'ю кадировській урядовій газеті “Вести Чеченской Республики”, що радіє такій, за її словами, честі. Їй навіть вручили подяку від “міністерства національної політики, зовнішніх зв’язків та інформації” кадировської вотчини. Прикметним є сам заголовок сповіщення про конкурс на сайті Центру, де директорує Драґана: “Істина та професіоналізм у фокусі: XII «Золоте перо» вручено у Грозному”. Це конкурс нібито журналістів, але один із дипломів там отримав і сам Рамзан, до-о-он, Кадиров...
Драґана – тотальна рашистка з Сербії. У Росії вона – часта гостя й активна працівниця на терені пропаганди. Чого варті її слова, сказані в листопаді 2025 р. на конференції в окупованому Криму, ніби гасло «Слава Україні» – то пряме продовження «фашистської символіки». Ось відео її інтерв'ю телеканалові «Звезда» (це головний канал російської армії), де вона твердила, що більшість сербів схвалюють воєнні дії Росії проти України й солідаризувалася з тезою: «Це війна проти Заходу».
Митрополит Лука Коваленко активно співпрацює з Драґаною Тріфкович, беручи участь у подіях, що їх організовує очолюваний нею Центр геостратегічних студій.
4 грудня 2025 р., наприклад, Драґана модерувала конференцію і одразу після її власної доповіді звучала доповідь Луки. Перед озвученням його доповіді Драґана сказала, що його преосвященство зазвичай приєднується по відеозв'язку до їхніх форумів, але нині, мовляв, його доповідь зачитає її колега. На екрані висвітили портрет Луки, і звучала його доповідь. Лука на офіційному сайті та ФБ-сторінці своєї єпархії також детально сповіщав, що брав участь із доповіддю в конференції під егідою Центру, генеральною директоркою якої є Драґана. І тут навів повний текст своєї доповіді. Сповістив про конференцію та участь у ній Луки і офіційний сайт Російської Православної Церкви.
Із рашисткою Тріфкович у митрополита Луки тісна співпраця й однодумність. Він з нею і в болгарській конференції брав участь разом у 2024 р., і ще в одній конференції, яку вона організовувала в Белграді, у березні 2025 р.
На всіх цих конференціях звучали його доповіді. У жодній з них він не сказав про Росію як про воєнну агресорку, яка нищить Україну. Зате не бракувало критики Фанару й Ватикану та заклик (як ось на цій грудневій конференції) перенести центр світового православ'я в Єрусалимську Церкву, очільник якої називає Путіна козирем для православних і приймає від нього ордени.
Про Центр Драґани Тріфкович Лука висловлювався в тій доповіді як про один із таких, якому варто би доручити (цитую) «створення додаткового аналітичного центру для відстеження екуменічних та геополітичних загроз (на базі існуючих структур — наприклад, при Центрі геостратегічних досліджень у Белграді)». Цим Лука недвозначно дає зрозуміти, що Центр під керівництвом догоджальниці та міжнародної пропагандистки Кадирова і Путіна – для нього, архиєрея з України – авторитет. Попри війну, яку Росія веде проти його країни.
І ще одне – дуже показове: як я вже сказав, Лука 2024 р. брав участь і в конференції в Болгарії, де також виступала Тріфкович. А ще там виступав колишній заступник синодального відділу УПЦ у справах молоді Максим Костенко. Наскільки я розумію, цей громадянин України зараз мешкає в Росії або в іншій країні і підтримує саме Росію. Ось слова з його доповіді: «Теперішнє переслідування Української Православної Церкви не є наслідком нинішнього військового конфлікту між Україною та Росією. Цей процес має набагато глибші корені. Його відправною точкою слід вважати багатовікові спроби геополітичних противників Росії відокремити від неї території, перетворивши її жителів на силу, готову ідеологічно та наполегливо вести війну проти російської держави. Саме цим шляхом колись йшли Польща, Австро-Угорщина та Німеччина. При цьому ключова роль завжди відводилася зміні духовного коду російського народу, оскільки православна віра була найважливішим елементом збереження єдності Русі. У зв'язку з цим противники Росії завжди були зацікавлені в католицизмі на її територіях та встановленні на них панування католицького світу. Сучасне переслідування Української Православної Церкви слід розглядати через призму реалізації зазначеної стратегії».
Я думаю, не треба коментувати, яка глибинно рашистська маніпуляція в цих словах Костенка. Це типовий штамп російського виправдання війни. Він, до речі, часто фігурує і в тезах сербських рашистів. Наприклад, на ще одній конференції, в якій у 2024 р. брав з доповіддю участь Лука Коваленко, інший її доповідач, Зоран Чворович (особа, яку програма конференції атестує як професора-правника), прямо заявляє: «Конфлікт в Україні має, серед іншого, істотний церковний вимір, який є примордіальним [тобто визначальним] стосовно збройного, бо ж він торкається сфери ідентичнісної конверсії українського населення, що передувала збройній фазі цього конфлікту та зробила її можливою». Тобто цей «інтелектуал», по суті, не ховаючись, каже: Росія вдалася до агресії проти України, бо Україна значною частиною свого народу зважилася сказати «ні!» московитській підлеглості в духовній царині.
Ми усвідомлюємо це як жахливий злочин Росії, але такі, як Драгана Тріфкович, як зрадник Максим Костенко, як Зоран Чворович сприймають це як нібито «правильні» дії. На такій позиції стоїть, як відомо, і Сербський Патріарх Порфирій: Путін, за його словами, це «оберігач християнських цінностей», і в Кремлі у квітні 2025 р. він особисто заохочував Путіна робити те, що від нього залежить у рухові до «перемоги», а Бог, мовляв, спрямує. Така блюзнірська маніпуляція!
Прикметно, що у тій же конференції в Болгарії брав участь ще один міжнародний апологет рашизму – архиєпископ Феодосій Севастійський з Єрусалимського Патріархату. Він активно поширює наратив, мовляв, Московський Патріарх Кирил Гундяєв – “за мир”, але “його духовний обов'язок як Патріарха Московського — захищати свою країну та свою Батьківщину, засуджувати західні змови та проєкти, спрямовані проти Росії”... “Провокації проти Російської Православної Церкви ми сприймаємо як провокації проти всієї Православної Церкви”. Як бачимо, попри численні факти героїзації у проповідях і заявах Кирила російської армії в її діях в Україні, попри гундяєвську “доктрину” змиття кров’ю на цій війні гріхів її учасників з російського боку, і попри проголошення війни “священною”, Феодосій викриття Гундяєва в цій злочинній діяльності блюзнірськи проголошує виступом проти православ’я як такого.
І Лука не ніяковіє брати участь у таких збіговиськах, в компанії і, найімовірніше, в однодумності із такими одіозними особами. І доповідь його на болгарській конференції, знову ж таки, мала у фокусі НЕ на привернення уваги до злочинів Росії в Україні, зокрема, і його міста Запоріжжя. Вона стосувалася (увага!) партії «Європейська солідарність» і Петра Порошенка та того, які вони, мовляв, деструктивні для «канонічного православ’я»...
Мега-цинізм Луки, чи не так?
А проте така загрозлива для безпеки України людина і нині, у грудні 2025 р., на завершенні четвертого року повномасштабної війни, – активно впливає на свідомість українських громадян, зустрічаючись, зокрема, і з молоддю, має змогу публічно виступати (фізично та онлайн), їздити країною, бути вшановуваною на урочистих академіях з нагоди ювілею. Про це все свідчать рясна новинна стрічка Запорізької єпархії «У»ПЦ…
Чи може Україна як держава дозволяти собі “розкіш” публічної діяльності таких осіб, як він? А крім того, Лука — лише один з багатьох функціонерів Московського Патріархату в Україні, котрі системно ведуть таку руйнівну діяльність.
І предстоятель "У"ПЦ називає Луку «провідником народу Божого, керманичем церковного корабля, що неустанно звершує своє святительське посланництво з лагідністю й мудрістю, з ревністю до молитви і вірністю Христовій Істині, засвідчуючи любов до Бога і до людей не лише словом, а й життям».
Чи вистачає, друзі, Вам енергії сарказму, аби сприймати такий гротеск у нашій країні?!
##DONATE_TEXT_BLOCK##