Згідно з дослідженням КМІС, серед трьох найбільших Церков України найбільше респондентів позитивно ставляться саме до Православної Церкви України - 52% українців.
У коментарі Тижню релігієзнавиця, докторка філософських наук, завідувачка Відділу філософії та історії релігії Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Людмила Филипович зазначила, що кількість вірних ПЦУ надалі збільшуватиметься за умов правильної політики, яку буде провадити держава, а також – суспільство і Церква.
"Держава надає гарантії вільного релігійного вибору, відповідно до Конституції. Нам би хотілося, щоб держава, можливо, була більш проукраїнською, і це було під час президентства Петра Порошенка. Зараз ми бачимо, що держава намагається зберігати нейтралітет. Але інколи її, як то кажуть, “закидає” в бік іншої Православної Церкви. Громадянське суспільство теж має певні запобіжники, які, без сумніву, необхідно масштабувати та розвивати, щоб пояснювати українцям: національна ідентичність прямо пов’язана з релігійним вибором. Це також робиться наукою, освітніми закладами, медіа, громадськими організаціями, які пояснюють історію православ’я в Україні, а також історію греко-католиків, римо-католиків, протестантів – усього конфесійного різноманіття сучасної України. Третій компонент – це Церква. Якщо Предстоятель Церкви буде їздити, скажімо, на Майбаху, довіра до нього падатиме. А якщо Предстоятель Церкви простий, комунікує з народом, їздить на відкриття храмів, відспівує козаків на козацьких могилах, тобто включений в національні процеси, довіра до такої людини, без сумніву зростатиме", – зазначила релігієзнавиця.
Людмила Филипович підкреслила, що сьогодні можна порівнювати позицію і стратегію двох Православних Церков: ПЦУ і УПЦ МП. ПЦУ демонструє принципи відкритого православ’я, комунікує з суспільством та владою. УПЦ МП ж, переконана релігієзнавиця, капсулюється, ізолюється, слабо реагує на трансформації, які є в українському суспільстві.
"Збільшення вірних ПЦУ на 10% якраз є показником правильної стратегії, яку обрав нинішній Предстоятель ПЦУ Епіфаній. Він є прихильником так званої політики м’якої сили. Мені здається, що ця стратегія дає свої плоди. Треба чесно робити свою справу, що Епіфаній разом зі своїми священиками намагається реалізувати. Це і капеланство, адже найбільша кількість капеланів – це представники ПЦУ. Це так само і волонтерство. Я знаю, що священики ПЦУ постійно їздять на фронт, возять не лише фарбовані яйця і пасочки, але також тепловізори, обладнання. Вони дуже активні не лише в наданні послуг духовного характеру, а й підтримують військо фінансово, матеріально", – додала Филипович.