Цьогоріч до рейтингу найвпливовіших українців за версією журналу "Кореспондент" потрапили ті самі релігійні лідери, що і 2009 року: Предстоятель УПЦ Митрополит Володимир, Глава УПЦ КП Патріарх Філарет, Глава УГКЦ Любомир та головний рабин України Яків Дов Блайх. Однак їх позиції змінились.
Найвпливовішим, за рейтингом видання, серед релігійних лідерів став Митрополит Володимир, Предстоятель УПЦ (МП). Цього року він посів 27 місце у рейтингу, що на 5 позицій вище, ніж минулоріч.
Президент Віктор Янукович та його оточення завжди демонстрували лояльність саме до УПЦ (МП), а значить, вплив цієї церкви буде зростати, - зазначають експерти.
Хоча, зазначає "Кореспондент", митрополит Володимир є популярною особою і без владних преференцій, особливо серед жителів східних та південних областей України. Тому він лишається пастирем і духовним авторитетом для багатьох віруючих українців.
«Якщо попередня влада дослуховувалась до думки патріарха про те, що в незалежній державі має бути незалежна церква, то влада нинішня ніяк не приховувала своїх промосковських настроїв, у тому числі і в релігійних питаннях». «Тепер голос Філарета у владних кабінетах навряд чи буде почутий. […] І головна ідея його життя – обєднання українського православ'я – знову відсувається на невизначений термін, оскільки Москва відмовилась спілкуватись з "філаретівцями"».
Разом з тим, як показують результати опитувань та досліджень, паства у Філарета чисельніша, ніж у Митрополита Володимира, наголошує видання. А значить, навіть без підтримки влади Філарет лишається духовним лідером для величезної кількості співвітчизників та впливовим громадським діячем.
«Стереотип, що УГКЦ – церква західних областей України, вже давно не відповідає реальному стану речей. Її парафії є і в Криму, і на сході, і на півночі, і кількість їх повільно, але неухильно зростає», – наголошує «Кореспондент».
Очолювана Блаженнішим Любомиром Церква «не займається залученням нових віруючих таким чином, як це роблять нетрадиційні церкви. Мовляв, ми за руки нікого не тягнемо, але хто хоче прийти – двері відкриті. Але і при такій нейтральній позиції в ці двері кожний рік заходить все більше новонавернених».
Експерти, які складали рейтинг, називають Патріарха Любомира чи не єдиним з українських церковних ієрархів, хто повністю дистанціювався від політики. «Адже недобудований Патріарший собор УГКЦ у Києві давно сприймається як символ реальної незалежності цієї церкви: її Глава рішуче відмовляється приймати гроші на храм від політиків, як і інші пропозиції «нечистого» спонсорства».
На думку видання, авторитет Гузара високий не тільки в церковних колах. «Високоосвічений, інтелігентний, мудрий у судженнях і надзвичайно скромний в побуті, Гузар для багатьох українців, в тому числі не греко-католиків, став втіленням ідеального пастиря, який служить виключно Богові і людям».
Видання відзначає величезну працьовитість головного рабина України. «Будучи віце-президентом кількох міжнародних організацій, він часто буває закордоном і предствляє вітчизняних євреїв на міжнародному рівні»
Нагадаємо, минулого року найвпливовішим релігійним діячем України журнал «Кореспондент» назвав Предстоятеля УПЦ КП Патріарха Філарета, який посів 30 сходинку рейтингу „Топ 100 найбільш впливових людей України - 2009”. У першу сотню також потрапили Митрополит Володимир (32 місце), кардинал Любомир (54 місце) і рабин Яків Дов Блайх (59 місце). А за рейтингом найвпливовіших українців від журналу "Фокус", оприлюдненим у грудні 2009 року, у першу сотню увійшли Предстоятелі УПЦ (МП), УПЦ КП, УГКЦ, РКЦ в Україні, а також муфтій мусульман Криму, зайнявши 90, 91, 93 та 94 сходинки відповідно.