Митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію (Денису Снігірьову) вдруге обрали запобіжний захід. Його взяли під цілодобовий домашній арешт на 60 діб.
Про це повідомляє Суспільне.
Електронний браслет, з допомогою якого контролюватимуть його місцеперебування, одягнуть у найближчому відділку поліції на Київщині. Адже саме в Київській області знаходиться село, де живе священнослужитель.
Митрополита УПЦ МП підозрюють у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі та виправдовуванні, визнанні правомірною, заперечення збройної агресії Росії проти України, глорифікації її учасників.
Сторона обвинувачення просила обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
За словами прокурора, Денис Снігірьов, очоливши черкаську єпархію, у кінці серпня 2020 року повідомив про своє рішення закрити офіційний сайт єпархії та створити новий, за шаблоном Російської Православної Церкви.
Під час його розробки було використано російське програмне забезпечення, яке дозволяло ретранслювати деструктивний контент з прокремлівських інтернет-ресурсів. Серед них – "patriarchia.ru" та "pravoslavie.ru", на яких пропагандисти РПЦ виправдовують збройну агресію Росії та воєнні злочини росіян.
"Із 27 лютого по лютий 2023 Снігірьов усвідомлюючи, що офіційний сайт Черкаської єпархії у відкритому доступі, забезпечував стабільне функціонування сайту. Там поширював низку публікацій, в яких містяться виправдовування та визначення правомірної збройної агресії РФ проти України", — зазначив прокурор.
Черкаському митрополиту Феодосію вдруге повідомили про підозру.
Зокрема, як приклад він навів статтю про те, як священики "благословляли" казаків, які брали участь у так званій СВО. Крім того, були матеріали про Патріарха Кирила, про загиблих у "зоні СВО" священиків та про засідання Держдуми Росії.
"На сайті Московського Патріархату РПЦ Снігірьов значиться як діяч Російської Православної Церкви. Крім того, він із 1994 по 1998 рік проходив навчання у духовному училищі на території РФ, що свідчить про його тісні зв'язки з представниками зазначеної релігійної організації та країни-агресора", — зазначив прокурор.
На його думку, Снігірьов може тиснути на свідків. Також є ризик, що він може виїхати на територію Росії та перерахуватися там:
"Це доводить і те, що відразу після обшуків у нього вдома, на Київщині, Снєгірьов переоформив будинок, земельну ділянку та автомобілі Toyota Land Cruiser та Peugeot"
Крім того, вважає сторона обвинувачення, з допомогою Снігірьова може переховуватися основний свідок — людина, яка виконувала вказівки зі створення та наповнення контенту сайту. Відомо, що цей чоловік жив вдома у митрополита у селі на Київщині. Наразі його місцеперебування невідомо.
"До Снігірьова зверталися смілянські священики з приводу того, щоб засудити агресію РФ. Він відмовив. І під час розмови (як розповіли свідки, допитані у справі) він сказав: "А якщо переможе Путін?"", — зазначив слідчий.
Також, додав прокурор, наразі Феодосій систематично маніпулює думкою громадян.
Ще перед засіданням біля будівлі суду зібралися віряни Московського Патріархату. Їм митрополит російською мовою розповів, що прапор так званої "Новоросії" йому нібито підкинули:
"Сказали, що його знайшли у монахинь. Я не мав права промовчати і про це публічно заявив. Через кілька днів почали слідчі дії, а потім відкрили кримінальну справу".
Відтак, прокурор просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з використанням електронних засобів контролю.
На питання судді чи визнає він свою провину, Снігірьов відповів запереченням.
"Я володію українською мовою, але справа набула розголосу до мене звертаються представники Церков з різних країн, які не повністю розуміють українську мову, тому я скористаюся своїм правом говорити російською. (Далі переклад). Коли мене призначили в черкаську єпархію, сайт змінили. Але він був любительським, там не було функціоналу, який дозволяв би відображати життя не лише єпархії, а і всіх приходів та благочинь. Слідство каже, що сайт зробили новий. Ні. він той самий, йому близько 10 років. Ми змінили назву. Він діє до цього часу. Протягом усього цього часу там була можливість переходу на інші православні сайти. Це не я дав цю вказівку".
Митрополит заявив, що слідство "або помиляється, або свідомо уводить всіх в оману".
Те, що відбувається, митрополит назва в"атакою на Церкву" та "політичною справою". Також, на його думку, слідство, можливо, "діє за вказівкою зверху", коли просить такий запобіжний захід.
Також, з його слів, на західній Україні нині ідуть "силові захоплення" церков УПЦ МП.
"Черкащина мирний регіон, люди тут мирні, і, можливо, мене хочуть посадити, обезголовити тут Церкву і допустити те, що відбувається там".
Також митрополит заявив, що його будинок можливо прослуховували, а це порушення прав:
"Мені сповідуються священики телефоном. Ви слухали сповіді людей, які вони вам не довіряють".
Щодо того, чому він позбувся нерухомості, митрополит відповів, що таким чином він хотів убезпечити себе від рейдерства та виконавши боргові обов'язки.
"Якби я хотів би звідси поїхати, зі своєї країни, де я народився, ходив у садок, де вчився яку я люблю, не як пристосуванець, не як професійний патріот — я поїхав би давно. Моє становище єпископа, як капітана на кораблі вірян, не дозволяє мені покинути його. Капітан останнім покидає корабель. У мене є сьогодні всі підстави просити політичний притулок, але цього не проситиму., бо у мене віряни, і я з ними залишуся", — розповів Феодосій.
Також він визнав, що відвідував окуповану Росією територію у 2017 році. Це було у Горлівці і це, з його слів, була "місія миру".
Митрополит наголосив вкотре, що вважає себе невинним:
"Я хочу, щоб розглядали саме порушення мною статей Закону, а не те що я думаю і те, що я відчуваю. Бо ніяких статей я не порушую і як громадянин маю право мати свою думку, бо у нас не 37 рік і не Сталін і не Гітлер".
Адвокат попросив відмовити у цілодобовому домашньому арешті. І вважає, що достатньо буде особистого зобов'язання.
Від коментарів обвинувачений Денис Снігірьов відмовився та назвав журналістів упередженими.
Працівники СБУ повідомили про підозру митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію за ст. 161 Кримінального кодексу України у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Митрополиту загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.