Аби належним чином увічнити пам'ять єврейського лідера і створити комфортні умови для туристів, єврейська громада планує звернутися по допомогу до закордонних одновірців.
Про це інформує 5 канал.
Неочікуване відкриття на Житомирщині. З'ясувалося, що єврейська громада, яка з'їжджалася на могили праведника Леві-Іцхака бен Меїра і його трьох синів, молилася не на тому місці. До того ж роками. Справжні могили рабинів були поряд.
Під час карантину єврейська громада Бердичева взялася за ремонтні роботи в усипальні праведника Леві-Іцхака бен Меїра. Щоб відремонтувати підлогу – зняли шар плитки і бетону.
Будівельники розчистили сміття і побачили чотири надгробки без будь-яких написів. Проте рабини переконані: це справжні могили єврейських праведників та фрагменти їхнього склепу. Це підтверджують і історичні документи.
"Він наказав, що на шатрі на його могилі не має бути ніяких написів, тобто могила не підписана, плита має бути не підписана, про це говорять документи", – зазначила наукова співробітниця музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук.
Після Другої світової війни ймовірне місце поховання Леві-Іцхака бен Меїра було забетоноване. Згодом там збудували приміщення сучасної гробниці. Рабини вважають знахідку справжніх могил символічною. Адже цього року минає 280 років з дня народження єврейського лідера.
"Ми не знаємо точно, наскільки оригінальні самі пам'ятники і підлога. Найімовірніше, вони обновлялись за понад сто років свого існування. Але та значущість, яка зараз є для нас, це найперше – релігійне значення", – розповів помічник головного рабина Бердичева Аківа Нємой.
У роду бердичівського цадика Леві-Іцхака бен Меїра було 30 поколінь рабинів. За життя його любили і поважали за милосердя і розсудливі рішення. Окрім усього іншого, він виконував навіть суддівські обов'язки.
"Коли він подорожував селами і містечками, збирав у людей пожертви не лише для своєї общини, а й для бідних наречених, які не могли зібрати собі якийсь посаг. Збирав для нужденних людей, для тих, хто був у тюрмах, щоб викупити їх з тюрем", – зауважила Наталія Захарчук.
Нині багато його нащадків мешкають на різних континентах. Чимало з них захочуть приїхати і вклонитися духовному лідеру, – вважають бердичівські рабини.
"Люди приїздять і розказують про те, як після їх приїзду сюди, після молитов відбуваються якісь неочікувані події. Звичайно, всі хочуть приїхати і побачити своїми очима. Але поки через карантин це трохи затримається", – переконує помічник головного рабина у Бердичеві.