Created with Sketch.

Мусульмани Дніпра гучно відсвяткували Курбан-байрам

15.09.2016, 15:20

У центральному парку Дніпра місцеві мусульмани влаштували 12 вересня гуляння з нагоди свята жертвоприношення — Курбан-байрам або Ід аль-адха арабською, на яке запросили всіх містян.

У центральному парку Дніпра місцеві мусульмани влаштували 12 вересня гуляння з нагоди свята жертвоприношення — Курбан-байрам або Ід аль-адха арабською, на яке запросили всіх містян.

Найбільше уваги організатори приділили дітям. Для них влаштували усілякі розваги. 5-річній Фатімі, наприклад, зробили яскравий візерунок на руці. Вона задоволена. Дівчинка прийшла із родиною. Назву свята вимовити самостійно не змогла — впоралася лише з підказкою мами.

Фатіма — вже корінна дніпрянка, каже її матір Арафат Киргизбоєва, яка з чоловіком та старшими дітьми 6 років тому перебралася до України з Узбекистану. За словами жінки, переїзд пов'язаний із політичними мотивами. Проте якими — не уточнює. День жертвопринесення Арафат називає найбільшим святом, у яке треба розважатися: "Чоловіки, у кого є можливість, цього дня заколюють барана, складають жертву. Ну а жінки з дітьми займаються, святкують. Як то кажуть — відриваються на всі сто!”

Також для усіх охочих мусульманки влаштували майстер-клас з пов'язування хустини. Це частина традиційного вбрання - хіджабу. 18-річна Саджида Рустамова показала найлегший варіант. Сама ж носить трохи складніший: "У мене зав'язано “на трикутник”. У цей спосіб, якщо хустина просвічується, бажано зав'язувати її з “підхіджабником”, щоб не було видно волосся та шию". Дівчина каже, найкраще для носіння підходять хустки з шифону та бавовни.

Курбан-байрам є кульмінацією паломництва мусульман - хаджу, розповідає імам Ісламського культурного центру у Дніпрі Едгар Девлікамов. В ісламі у цей день прийнято робити жертвопринесення - опісля вранішньої молитви. Для цього у Дніпрі зарізали кількасот баранів. Їх вирощують на спеціальних фермах. Там же і приносять жертву – це роблять спеціально навчені різники. Втім дехто з мусульман займається цим власноруч. Імам каже — так можна робити не всім.

"Мусульманину заборонено це робити, якщо він не вміє приносити жертву. Як сказав пророк Магомет — якщо ви приносите жертву, нагостріть свого ножа. Не можна мучити тварину для пожертви. Цим має займатися тільки професіонал!”

Розділити жертву з усіма містянами, які прийшли до парку, вирішили кухарі. У двох казанах приготували традиційний таджицький плов. Кухар-волонтер Гуфрон Курбонов — на нарізці м'яса. Він розповів: на все пішло два барани, 60 кілограмів рису, 30 кілограмів моркви та 15-ть цибулі плюс сіль та спеції за смаком. Нагодувати цього разу гостинні мусульмани спробували майже тисячу людей.

“Ми дуже раді, що у нашому святі бере участь стільки люду. І дуже раді, що вони їстимуть сьогодні наш традиційний плов,” - з усмішкою зазначив Гуфрон.

Святкуватимуть мусульмани декілька днів. Курбан-байрам — то одне з найбільших свят разом із Ураза-Байрамом, коли відзначають завершення великого посту.

Софія БОГУЦЬКА

Читайте також
Релігієзнавчі студії Вічна Війна
15 вересня, 09:48
Релігієзнавчі студії Православно-слов’янська філософська традиція: становлення
15 вересня, 10:41
Інтерв'ю Не бачу різниці між деструктивністю верхівки УПЦ МП і проросійських політичних сил, наприклад, ОПЗЖ, — д-р Олександр Бродецький
15 вересня, 10:52
Релігійне краєзнавство Чернігів: 900-річна церква відчинила двері для екскурсій
15 вересня, 10:45