Виявилося, що відома мусульманська шиїтська мечеть в іракському місті Кіфл побудована на основі будівлі стародавньої єврейської гробниці пророка Єзекіїля, має майже двотисячолітню історію. Про це пише ізраїльський портал haaretz.com.
Виявилося, що відома мусульманська шиїтська мечеть в іракському місті Кіфл побудована на основі будівлі стародавньої єврейської гробниці пророка Єзекіїля, має майже двотисячолітню історію. Про це пише ізраїльський портал haaretz.com, інфоромує "Слово про слово".
У 70-х роках 20 століття влада Саддама Хусейна побудувала на цьому місці мечеть з традиційним шиїтським синім плитковим куполом. Про єврейську святиню, яка перебувала тут, на деякий час забули – всі думали, що вона знищена. Ірак був закритий для багатьох міжнародних місій.
Після падіння диктатури Саддама Хусейна, влада Іраку передала будівлю мечеті шиїтів фонду, і тут була проведена ще одна реконструкція, а частина стародавніх споруд знову знесена.
Але зараз вчені з Ізраїлю та Європи почали обстежувати деякі стародавні будови в Іраку і наткнулися на дивовижне відкриття: єврейський храм гробниці пророка Єзекіїля, побудований близько II століття н.е., не був зруйнований повністю. Від нього залишилася будівля головного храму, купол і стара вежа, в якій століттями гніздилися лелеки. Зараз шиїтська мечеть Аль-Нухайли включає в себе всі ці споруди.
Незвичайним збігом є те, що пророк Єзекіїль, на гробниці якого ймовірно був побудований стародавній єврейський храм, відомий не тільки в християнстві і юдаїзмі. Він також є одним з 24 християнських та юдейських пророків, перерахованих в Корані. Отже, всі ці три світові релігії визнають пророка.
Відповідно до біблійного опису, Єзекіїль бен-Бузі народився в Єрусалимі в родині рабинів в 623 році до нашої ери. Йому було 25 років, коли його насильно переселили з указом царя Навуходоносора після виступів проти влади. У цей же самий час Ассирія здійснила серію нападів на царство Ізраїль і тисячі євреїв, точно так само ж, як і Єзекіїль, силою були переселені в Месопотамію.
Через п’ять років після прибуття в Вавилон, Єзекіїль передбачив руйнування Єрусалиму і Храму в Ізраїлі. Коли це сталося в 586 році до нашої ери, виникла нова хвиля депортацій в Месопотамію.
Єзекіїль закликав євреїв у вигнанні жити в мирі один з одним і з Богом. Його остаточне пророцтво говорило, що, врешті-решт, євреї повернуться в Палестину, відновлять Храм і возз’єднають Царство Ізраїлю. Єзекіїлю було 52 роки, коли він зробив це пророцтво, приблизно в 571 році до н.е.
Однак точно встановлено, що храм Єзекіїля був побудований в II століття н.е., через кілька століть після його смерті. Тоді ж спостерігається зростання популярності пророка, а до його храму почалися регулярні паломництва євреїв.
Ймовірно, саме те, що пророк Єзекіїль фігурує не тільки в юдаїзмі, а й в ісламі теж, дозволило зберегтися древній синагозі. Зараз місцева влада намагається відкрито розповідати про дивовижну історію храму, щоб привернути до нього побільше паломників як з середовища мусульман, так і євреїв.