Музейниця з Харківщини врятувала від окупантів 300-річне Євангеліє, видане Іваном Мазепою

28.11.2022, 17:22
Культура
Музейниця з Харківщини врятувала від окупантів 300-річне Євангеліє, видане Іваном Мазепою - фото 1
До Кропивницького з Ізюма Харківської області переїхала співробітниця місцевого музею Діна Листопад. Перед від’їздом з рідного міста жінка сховала найцінніше, що було в музеї – Євангеліє, якому 300 років.

Суспільному розповіла, як переховувала книгу.

За даними Ради Нацбезпеки, за час вторгнення Росії в Україну, Ізюм зазнав найбільше авіаударів — 476. Місто було в окупації з квітня до вересня. Жінка змогла виїхати в березні. Нині працює в краєзнавчому музеї Кропивницького.

"Частина міста, яка була під захистом українських бійців, зазнавала з боку росіян руйнівних обстрілів – авіацією, артилерією, градами. Орки починали масовані обстріли і жоден транспорт не міг потрапити на цю територію. А тут їхав маленький автобус, я вискочила на дорогу, почала махати руками. Хлопці звідти кричать: "Швидко, швидко". З підвалу вибігли син, його наречена, моя мама, собака. Кота і п'ятеро щурів я заховала під куртку. Так ми і вибралися".

В Ізюмі разом з колегами з місцевого краєзнавчого музею врятували друковане Євангеліє в срібному з позолотою окладі 1707 року, видане гетьманом Іваном Мазепою.

"Оклад заслуговує особливої уваги – це срібло з позолотою, в стилі українського бароко. Ми почали ховати найцінніше. По-перше – дорогоцінні метали, потім такі предмети, які мають особливу цінність, в тому числі – це Євангеліє. За всю історію книжкового друку воно випускалося всього двічі".

Розповідає, до яких хитрощів вдалися, щоб Євангеліє не знайшли росіяни. "Про цю книгу знали багато людей, якби ця інформація дійшла до орків, вони могли його шукати в музеї. Тому ми поставили у вітрину колового огляду книгу, яка трохи її нагадувала. Я вважаю, що мародери та росіяни не помітили різниці і таким чином колекцію вдалося врятувати".

Нині врятоване Євангеліє перебуває у сховищі під охороною військових.

Діна Листопад після звільнення Ізюма від російської окупації навідалася туди, щоб забрати родинні фотографії. Жити планує у Кропивницькому.

Музейниця з Харківщини врятувала від окупантів 300-річне Євангеліє, видане Іваном Мазепою - фото 103517

 

Ізюмський краєзнавчий музей заснував у 1920 році археолог Микола Сібільов. Під час Другої світової війни частина колекції та будівля закладу були знищені. Напрестольне Євангеліє — подарунок Петра Першого Ізюмському Преображенському собору. У музеї до вторгнення РФ в Україну експонувалися предмети середньовіччя, козацької доби, нумізматична колекція, етюди Сергія Васильківського та інших художників тощо.