Created with Sketch.

Музейний комплекс імені Патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого поповнився мистецькими роботами Романа Василика

02.12.2022, 09:16

У середу, 30 листопада, у музейно-меморіальному комплексі «Рідна хата» в Заздрості, що на Тернопільщині, відбулася урочиста передача іконографічного життєпису Патріарха Йосифа Сліпого авторства народного художника України професора Романа Василика у власність музею. Ці мистецькі роботи було виконано для багатомовного видання «Заповіту» Патріарха Йосифа, яке з нагоди 130-ліття від дня його народження підготувало Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» США і яке побачило світ у львівському видавництві «АРТОС».

Владика Ігор Возьняк, митрополит і архиєпископ Львівський, та владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, відкрили захід молитвою за прославу Ісповідника віри.

Владика Ігор зазначив, що «Митрополит Андрей і Патріарх Йосиф у свій час зберегли й утвердили наше українство, нашу Церкву. Молимося за їхню швидку беатифікацію і перемогу».

Владика Теодор наголосив, що саме Патріарх «навчив нас бути мужніми, відважними, любити Україну і все українське, просив берегти нашу країну і дбати про неї. Блаженніший завжди вірив, що Україна буде серед вільних».

Відтак зі словами привітання до присутніх звернулася голова Представництва ТСС А в Україні Данута Іванкович. Вона зачитала вітальне слово голови товариства «Свята Софія» та упорядниці книги д-р Ірини Іванкович, яка розповіла передісторію народження цієї праці.

За її словами, ідея видання багатомовного збірника сягає ще 2014 року, коли світ вшановував 30-ті роковини смерти патріарха Йосифа. Шість років зайняла праця над пошуком і виконанням перекладів, а згодом — редагуванням восьми мовних версій, адже бажанням упорядників було передати життєві аксіоми Ісповідника віри всім «українцям, котрі — з різних причин — втратили мову своїх предків (…) та донести світові біль українця, патріота, етнарха, для якого тріумвірат Бог-Церква-Україна був фундаментом усього життя».

Упродовж 2020–2022 років, — років пандемії і війни в Україні — велися роботи над виданням збірника. За рекомендацією д-ра Михайла Перуна, президента Фундації «Андрей» і автора ідеї іконографічного життєпису патріарха Йосифа, до співпраці було запрошено проф. Романа Василика, який влучно, точно, вичерпно і головне — по-мистецьки передав найважливіші грані особи Йосифа Сліпого, а саме: молільник; покликаний митрополитом Андреєм Шептицьким; викладач і богослов; екументіст; Ісповідник віри; будівничий монашества; духовний батько; будівничий українського патріархату; будівничий собору Святої Софії в Римі. Завдяки цим роботам видання «Заповіту», без сумніву, збагатилося мовою образного представлення постаті Ісповідника віри. У своєму слові мистець детально представив тематику іконографічних робіт, символи, на які звертав увагу, і наголосив, що в кожному творі є ікона. «Харизма Патріарха, цієї Людини, будувала нас, нищила боягузів і зрадників. Сила, мудрість, відвага ламали стереотипи і їх боялися вороги», — зазначив Роман Василик.

Іконографічний життєпис Патріарха вже було представлено в різних містах України. Як зазначив Михайло Перун: «...ці іконографічні роботи уже розпочали свою духовно-мистецьку мандрівку, бо були використані в декількох мистецьких проєктах. Спільно з Релігійним товариством українців католиків "Свята Софія" США та Фундацією "Андрей" сьогодні передаємо їх у дар "Рідній хаті". Після нашої перемоги цей музейний комплекс повинен бути одним із духовних центрів наших Святців».

Музичним акородом події стала мистецька програма «Дарунок Патріярхові Йосифу в день уродин» у виконанні солістів і камерного складу Заслуженої академічної капели України «Трембіта».

Читайте також
Католики Медичні капелани УГКЦ завершили освітній курс «Душпастирська клінічна опіка»
Вчора, 09:15
Католики Греко-католики США за 1000 днів війни зібрали для українців понад 11 млн доларів
02 грудня, 16:20
Католики Сьогодні у Львові відкриють виставку до 80-річчя з дня смерті Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького
02 грудня, 10:20
Католики УГКЦ запустила вебсторінку Ювілейного року 2025
02 грудня, 09:48