Created with Sketch.

На базі оновленої історичної мечеті у Дніпрі діятиме кримськотатарський культурно-освітній центр

06 січня, 11:28

Мусульманській громаді Дніпра повернули будівлю історичної мечеті у середмісті. Зараз у приміщенні спортивна школа. Тож для початку відбудови культової споруди, розповів Суспільному тренер Павло Пшеничников, дітям мають надати нове приміщення.

Джерело: Суспільне

Рішення ухвалили 20 грудня на сесії Дніпровської міської ради. Громаді передали землю, на якій розташована споруда.

Історик Максим Кавун каже, зараз важко впізнати колишню мечеть в сучасній будівлі. Дніпряни часто плутають історичну споруду початку 20 століття з архітектурою радянських часів.

"Побудована вона в 1911 році, тобто їй вже 112 років цій споруді. І побудована вона була на тодішній околиці Катеринослава біля міського цвинтаря. В 1953 році будівлю було віддано під спортивну школу. Було її реконструйовано не кардинально, але сьогодні в її зовнішньому вигляді дуже важко впізнати мусульманську мечеть", – каже він.

Зараз у Дніпрі та області немає жодної ісламської мечеті, розповідає директорка управління культури, туризму, національностей і релігій Наталія Першина. А громада мусульман у регіоні – понад дві з половиною тисячі людей. До того ж, каже, ця історична будівля Соборної мечеті унікальна не тільки для регіону, а й для всієї України.

"Історично, до радянських часів була культовою спорудою. Це була мечеть, яка була побудована на материковій частині України. І до сьогодні це єдина культова споруда мусульман, яка збереглася на материковій частині України", – каже вона.

Землю та будівлю передали в управління мусульманській громаді "Промінь ісламу". Голова організації Кемал Мустафаєв розповідає: процес передачі історичної будівлі релігійній спільноті триває з 2015 року. Серед ініціаторів – представники Меджлісу кримськотатарського народу.

"Будівлю передали кілька років тому. Все це тягнулося, тобто початкова домовленість була, але потім зміна керівництва в місті Дніпро, і все спочатку, можна казати. В нас є вже готовий план, там працювали архітектори, дизайнери. Споруда буде мати сучасний вигляд, наприклад буде скляний купол. Тобто вона буде вписуватись в загальну архітектуру Дніпра", – розповів Кемал Мустафаєв.

Після реконструкції на базі мечеті діятиме кримськотатарський культурно-освітній центр, каже Кемал Мустафаєв. Дніпряни зможуть вивчати українську, англійську, турецьку та арабську мови, а також знайомитися з історією та культурою кримських татар.

"Культурно-освітній центр має більш широкий погляд на діяльність. Не тільки релігійна, а також національна і освітня. Організація створена, щоб була користь. Для мешканців, для міста", – зазначив він.

Зараз у цій будівлі спортивна школа. Тож для початку відбудови культової споруди, дітям мають надати нове приміщення, каже тренер Павло Пшеничников.

"Було укладено таку паритетну угоду, що дітей не виселяють, поки не буде нове будівництво нової спортивної школи. Був розроблений проект нової спортивної школи. Будівництво почалося, але почалася війна і будівництво заморожене", – розповів він.

Читайте також
Інші конфесії Кримського імама окупанти засудили на 17 років колонії суворого режиму за “тероризм”
06 січня, 11:30
Інші конфесії Оголошено підозру муфтію з окупованого Криму, який допомагав армії РФ на Херсонщині
06 січня, 11:30
Інші конфесії Мусульмани сьогодні святкують Курбан-байрам
06 січня, 09:30
Інші конфесії У боях за Харківщину загинув кримський татарин і імам мечеті Артур Якубов
06 січня, 08:57