На дні Каховського водосховища знайшли унікальний артефакт – козацький поховальний хрест

03.12.2023, 11:28
Культура
На дні Каховського водосховища знайшли унікальний артефакт – козацький поховальний хрест - фото 1
На дні колишнього Каховського водосховища у Нікопольському районі Дніпропетровщини знайшли козацький поховальний хрест і кам'яні гарматні ядра.

Про це Суспільному повідомив заступник директора місцевого краєзнавчого музею Мирослав Жуковський.

Він розповів, що ці речі почали знаходити після того, як російські війська підірвали дамбу й зійшла вода.
Краєзнавець Мирослав Жуковський каже: дев'ять ядер для козацьких гармат приніс його знайомий.

"У нас таких ядер немає, це для нас артефакти номер один по Томаківській Запорізькій січі. Збереглися, бо вони знаходилися в грунті, в піску. Там піщаний берег, річище проходило, поступово утворився мул, вони покрилися залишками муляки, я їх не мию", – розповів чоловік.

Ядра з вапняку, їх виготовляли вручну під діаметр гармат, зазначив науковець.

"Використовувався порох, туди закачувалось ядро і пострілом пробивали, що в першу чергу пробивали борта ворожих кораблів, вони були як правило невеликі. Тому цього каміння було достатньо для того, щоб нанести шкоду ворожому кораблю", – каже він.
В експозиції, біля половецьких баб і старовинного жертовника – ще одна знахідка так званого "каховського моря".

"Було повідомлено, що на місцях колишніх козацьких зимівників і цвинтаря виявлено унікальний артефакт – це козацький поховальний хрест", – зазначив науковець.
Мирослав Жуковський розповідає: щоб витягнути хрест із місцевості, яку постійно обстрілюють війська РФ, організували спеціальну експедицію.

"Це було зроблено влітку, за міркувань безпеки ми не оголошуємо учасників ції експедиції і місця виявлення. Це хрест 18 століття, він свідчить про те, що недалеко був цвинтар козацький цвинтар, який був знищений. А хрести були або використані на побутові нужди або скинуті на берег Дніпра", – каже він.

Доки берегову лінію колишнього водосховища обстрілює російська артилерія, наукові розвідки під забороною. Та музейник закликає людей, які знаходять артефакти, безкоштовно передавати їх в музей для дослідження і зберігання.